Sosyal medyaya Singapur modeli: 10 yıl hapis var!

Sosyal medya düzenlemesi için çalışmalar sürdürülürken, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan sonra Singapur modelinin de mercek altına alındığı ortaya çıktı

Sosyal medyaya Singapur modeli: 10 yıl hapis var!

Sosyal medya düzenlemesiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü, bazı ülkelerde uygulanan yöntemlerin incelendiği, Singapur modelinin de öneç çıktığı belirtildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında çalışmaların AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal başkanlığında yapıldığını, çalışmalara Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarının yanı sıra İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'in de katıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Sosyal medyayla ilgili olarak Fransa, İngiltere ve Almanya örnekleri incelendi. Almanya modeli üzerinde ağırlıklı olarak duruluyor. 

Ancak sosyal medyanın nefret suçu açısından tehlikeli bir mecraya dönüştüğü günümüzde Singapur modeli de mercek altına alındı. 2023 seçimlerine giderken sosyal medyadan yayılan asılsız haberlerle kitlelerin manipüle edilmesinin önüne geçilmek isteniyor. Singapur modeli Almanya, Fransa ve İngiltere örneğinden farklı olarak nefret suçuyla ilgili paylaşımları kaldırmayanlara 10 yıl hapis cezası getiriyor. 

“Sahte Haber Yasası” adını taşıyan düzenlemede sosyal medya içeriğinin güvenli olup olmadığına hükümet karar veriyor. İktidarın yapmayı planladığı düzenlemede ise güvensiz içeriğin tespiti ve hangi haberin yalan ya da manipülasyon amaçlı olduğuna bir kurulun karar vermesi planlanıyor. Bunun için öncelikle yalan haber kriterinin belirlenmesi ve bu kararı alacak kurulun belirlenmesi üzerinde duruluyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER