Trabzonlu genç Apple'ın hatasını buldu, 3 bin dolar kazandı

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Gürkan Cebeci, dünyanın en ünlü teknoloji markalarından birinin açığını bulunca para ile ödüllendirildi

Trabzonlu genç Apple'ın hatasını buldu, 3 bin dolar kazandı

Trabzonlu genç Apple'ın açığını bulunca firme tarafından 3 bin dolarla ödüllendirildi.

Yaklaşık 4 senedir 'Siri' üzerine çalışan Cebeci, ekranın kilitli olmasına rağmen ‘Hey Siri gelen mesaj var mı?’ sesli komutuyla gelen mesajların okunduğunu fark etti ve hatayı firmanın merkezine bildirdi. 

Hatayı video çekerek ispatlayan Cebeci'ye 2 hafta sonra Apple'dan cevap geldi. 

Firma tarafından 3 bin dolar ile ödüllendirilen Cebeci’ye ayrıca üzerinde "Bize bildirdiğiniz hata için tüm ekibimiz olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeni güncelleme ile bulduğunuz sistem hatasına çözüm getirmiş bulunmaktayız. Sizin için bir de sürpriz hazırladık. Apple bakiyenize 3 bin dolar yükledik. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle" yazılı bir plaket gönderildi.

 Uzun zamandır söz konusu teknoloji markası üzerine çalıştığını dile getiren Gürkan Cebeci, “Başka markaların gözümün önünde değeri bile yoktu, Apple hayranlığım vardı. 'Bir açık bulabilir miyim?' diye düşündüm. Sadece Siri’nin üzerine yöneldim. Kodlamaları ve denetlemeleri inceledim. Sonra Siri’nin bir şeyi denetlemediğini fark ettim. Ekran kilitliyken Siri'ye ‘Hey Siri gelen mesaj var mı?’ dediğin zaman gelen mesajı okuyordu. Kişinin gizliliğine aykırı bir durumdu. Bunu firmaya ilettim. Ailem derslerimi aksattığım için biraz kızdılar, Apple’dan sana hayır yok dediler. Bazı insanlar okuyarak bir yerlere gelir ama ben öyle değilim. Ben yeteneğimle bir yerlere gelmek istiyorum. Açık lisede okuyarak Apple üzerine çalışmayı düşündüm. Ailem bu başarıdan sonra çok sevindiler. Artık beni desteklemeye başladılar. Apple’dan gelecek teklifi bekliyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER