Türkiye'den kritik adım! TOGG'a güç verecek milli toryumlu nükleer santral

Enerjide artan fiyatlar sonrasında birçok ülke yeni arayışlara yönelirken Türkiye kritik adımlar atıyor. Sanayici toryumla çalışan yerli nükleer santral için yoğun mesai harcıyor. Türkiye bu kapsamda milli toryumlu nükleer santralle dünyadaki nükleer teknoloji liginde ön sıralara yükselecek.

Türkiye'den kritik adım! TOGG'a güç verecek milli toryumlu nükleer santral

Atılacak bu adamlar yerli otomobil TOGG için de kritik önem arz ediyor. İşte TOGG'a güç verecek Nükleer adım.

Türkiye, milli toryumlu nükleer santralle nükleer teknoloji kulübene giriyor. Enerjide artan fiyatlardan sonra sanayici toryumla çalışan yerli nükleer santrali için yoğun mesai yürütüyor. Bu santraller, TOGG'un elektrikli otomobillerinden kurulan askeri üstlerin enerji, elektrik, ısınma ihtiyacını da karşılayacak. 

TOGG İÇİN TERMİK SANTRAL

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi olan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, elektrikte Türkiye'nin 100 bin MW kurulu gücü olduğunu belirterek, "TOGG üretime başlıyor. İlk yıl 1000 tane üretecekler, daha sonrasında 20-25 bine kadar çıkacak. Sadece TOGG için büyük bir termik santrali oraya tahsis etmeniz gerekiyor. Bizim önerdiğimiz nükleer santrali suya ihtiyaç olmadığı için her yere kurabiliyorsunuz" dedi.

100 MİLYARLIK ENERJİ İTHALATINA BEDEL

ASO Başkanı Özdebir, toryumla çalışan yerli ve milli nükleer santrale ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özdebir, nükleer santral projesiyle 100 milyarlık enerji ithalatının petrokimya ihtiyaçları haricinde tamamını karşılanabileceğini söyledi.

Konsept tasarımın tamamlandığını belirten Özdebir, "Epey mesafe alındı. Bir yıl önce Sanayi Bakanımıza projemizi anlattık, bizi desteklediler 'Bu projeyi devlet yapmaya kalkarsa bitmez. TÜBİTAK yapmaya kalkarsa çok uzar. Bu işin başında sanayi odası olarak siz olursanız yüzde 70'e kadar destekleyebiliriz' dediler.

ENERJİYE 100 MİLYAR DOLAR HARCAMA

Türkiye'nin geleceğini kurtaracak bir proje. Bu sene 100 milyar dolar civarında enerjiye para harcayacağız. Bu teknolojiyle yalnızca elektrik değil hidrojen ve amonyak da üretebiliyoruz. Amonyağı da gemilerden başlayarak bütün içten yanmalı motorlarda kullanabiliyorsunuz. Küçük bir operasyonla arabaları da hidrojenle çalıştırabiliyorsunuz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2022, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER