Türkiye'ye ambargo kararı alalan Telemus Systems iflas etti

Türk SİHA'larının Dağlık Karabağ savaşındaki etkin kullanımı sonrası Türkiye'ye silah ambargosu kararı alan Kanada'da, tek müşterisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) olan Kanada merkezli Telemus Systems şirketi iflas etti.

Türkiye'ye ambargo kararı alalan Telemus Systems iflas etti

Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ'a yönelik operasyonunda Türk SİHA'larının savaş alanında etkin kullanımı sonrası Kanada hükümeti Türkiye'ye ambargo kararı almıştı. Türk SİHA'ları için istihbarat sistemleri tedarik eden Kanadalı Telemus Systems şirketi ambargo kararı sonrası iflas etti.

SavunmaSanayiST.com'da yer verilen habere göre, Kanada'nın Türkiye'ye yönelik ambargo kararı, Kanadalı şirketlerin milyonlarca dolar zarar etmesine sebebiyet verdi. Ürünlerinin tek kullanıcısı TUSAŞ olan Telemus Systems şirketi ise 2021 yılının ilk 7 ayı içerisinde hiç gelir sağlayamayarak battı. Şirket, TUSAŞ'ın ANKA MALE İHA platformu için istihbarat sistemleri tedarik ediyordu.

 TELEMUS SYSTEMS İFLAS ETTİ

Telemus Systems; uluslararası pazarda operasyonel destek için istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), karşı önlem sistemleri, süitlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminden sorumluydu. Şirket, 24 Ağustos 2021 tarihinde iflasını ilan etti. Telemus Systems'in iflas ettiği tarihte üzerinde kayıtlı olan borçların miktarı ise 638 bin 600 dolar civarında. Bu borçların 120.900 doları CM Computer adlı bir şirkete iken kalan 330 bin 100 dolarlık borç ise şirkette görevli işçilerin maaşlarından oluşuyor.

Telemus Systems'in iflas raporunda yer alan bilgilere göre; şirketin ürünleri ve sistemleri arasında çok çeşitli elektronik istihbarat (ELINT) ve elektronik destek (ESM) elektronik harp (EW) sistemlerini yer alıyor.

Şirketin ana müşterisi ise ELINT ve ESM sistemlerinin teslimatı için Telemus ile sözleşme imzalayan Türkiye'de yerleşik Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) idi.

KANADA DEVLETİNİN YAPTIRIMLARI

İflas raporunda yer alan ifadelere göre Kanada Dışişleri Bakanlığı, 2020 yılında Kanada hükümeti adına Türkiye'ye yönelik askeri ürün ve teknolojilerin ihracatına yönelik ihraç izinlerini askıya aldı. Bu da tek müşterisi TUSAŞ olan Telemus'un iflasına yol açtı.

Telemus, TUSAŞ ile mevcut sözleşmesindeki yükümlülüklerini getiremedi ancak bu süreç içerisinde kendisine yeni bir müşteri de bulamadı. Bunun sebebi ise "Savunma Üretimi Yasası" uyarınca federal Kontrole Tabi Mallar Düzenlemeleri kapsamında kısıtlamalara tabi olan ürünlerini ve teknolojisini serbestçe satamaması oldu.

Şirket, TUSAŞ'la olan sözleşmesinin tehlikeye girmesinin ardından Kanada Dışişleri Bakanlığı ile sorunun çözümü için defalarca defalarca bir araya geldi. Telemus, bu görüşmelerde Türkiye'ye yönelik ihraç lisanslarının askıya alınmasının şirketin mali durumunu son derece olumsuz etkilediğini Kanadalı yetkililere iletti.

Kanada devletinin yaptırımları sonucunda Telemus artık herhangi bir gelir elde edemez hale geldi ve finansal destek için yalnızca Parentco'ya bağımlı oldu. Kanada Dışişleri Bakanlığı, Nisan 2021'de şirkete yaptığı tavsiyede İhracat ve İthalat İzinleri Yasası'nın 10(1) alt bölümü uyarınca TUSAŞ ile olan sözleşmesini iptal etmesinin iyi olacağını bildirdi.

Bunun sonucunda ise Telemus'un tek gelir kaynağı ortadan kalktı ve şirket likidite krizine girdi. Telemus Systems, 24 Ağustos 2021 itibarıyla iflasını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER