Yeni Gemisavar Füzesi motoru, bir testi daha geçti

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tarafından Orta Menzilli Gemisavar (OMGS) Füzesi için geliştirilen TEI-TJ300 Turbojet Motoru, bir test faaliyetini daha başarıyla gerçekleştirdi

Yeni Gemisavar Füzesi motoru, bir testi daha geçti

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçtiğimiz günlerde TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tesislerine bir ziyaret düzenledi. Prof. Dr. Demir’in ziyareti kapsamında, Orta Menzilli Gemisavar Füzesi için TEI tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen TEI-TJ300 Turbojet Motoru’nun başarılı bir testi daha gerçekleştirildi.

Söz konusu test, Millî Turbojet Motor Test Bremzesi’nde gerçekleştirildi.

Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Projesi kapsamında Roketsan A.Ş. tarafından geliştirilen füzenin, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uzun süredir S-70B SeaHawk platformu aracılığıyla kullanılan Penguin Füzeleri’nin yerini alacağı tahmin ediliyor. Buna ilaveten OMGS Füzesi’nin, bazı düşük deplasmanlı deniz platformları tarafından da kullanılma potansiyeli olduğu değerlendiriliyor.

TEI-TJ300 TURBOJET MOTORU

TÜBİTAK desteği ile Eylül 2017’de TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokole istinaden gerçekleşen işbirliği kapsamında, TEI-TJ300 OMGS (Orta Menzil Gemi Savar) Hava Solumalı Jet Motoru Projesine başlandı. Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorun ilk prototip testi 25 Şubat 2020 tarihinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

TEI-TJ300 motoru, füze sistemlerine uyarlanabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta bu itki sınıfında güç üretebilen dünyadaki ilk motor olma özelliği taşıyor.

Motor boyutlarındaki zorlayıcı kısıtlar, ilgili füze sisteminin kullanım alanını birçok platforma uyacak şekilde genişletti. TEI-TJ300 motoru 5000 ft irtifada ses hızının %90’ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahip.

Herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliği platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanabilmesini mümkün kılıyor. Kaynak: SavunmaSanayiST.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER