Akaryakıt fiyatlarında çifte zam! Akaryakıt fiyatlarında çifte zam!

Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah saat 09.36 itibarıyla kapanışa göre %0,26 düşüşle 81,69 dolar oldu.

Dün 82,63 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,9 dolar seviyesinde tamamladı. Bu sabah saat 09.36 itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre %0,26 düşüşle 81,69 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,25 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün arkasındaki ana nedenlerden biri, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarının, düşük enflasyona geçiş sürecinin beklenenden daha uzun sürebileceğini göstermesiydi.

Fed'in son toplantısına ilişkin yayınlanan tutanaklar, politika faizinin beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabileceğini ve bazı Fed yetkililerinin gerekirse faiz oranlarını artırmaya açık olduğunu ortaya koydu.Tutanakların yayınlanmasının ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde faiz indirimlerine başlama ihtimali %50'ye geriledi. Tutanaklar öncesinde bu ihtimal %65 olarak fiyatlanıyordu. Bu durum, petrol fiyatlarının düşüşüne katkıda bulundu.

Petrol fiyatları, Fed tutanaklarının etkisiyle düşüş eğilimine girdi. Piyasalar, Fed'in faiz politikaları ve ekonomik beklentiler doğrultusunda şekillenmeye devam ediyor.
 

Editör: Nehir Durdağı