İstanbul Sarıyer'deki Mekke Nur Camii'nde cep telefonuyla kaydedilen video ülke gündemine oturdu. Camide yer alan misafirhanedeki odalarda aralarında kaçakların da olduğu çok sayıda yabancı uyruklu gencin kaldığını rapor eden bir polis memurunun iddiaya göre silahına el konulup görev yeri değiştirildi. Camide yaşananlar sonrası kurs hocası ve cemaatten art arda açıklamalar geldi.

Sarıyer'de görev yapan bir polis memuru, 24 Mart'ta devriye gezdiği sırada denk geldiği sarıklı ve cübbeli bir kişiden şüphelenince kimlik kontrolü yapmak istedi. Özbek olduğunu belirten kişi"Pasaportum Mekke Nur Camii'nde, orada kalıyorum. Benim gibi orada yaşayan birçok kişi var" ifadelerini kullandı.

Gelişme üzerine Mekke Nur Camii'ne giden polis memuru, caminin altında Kur'an Kursu'na ait olduğu belirtilen misafirhaneleri kolaçan etti ve odalarda yaşayan çok sayıda yabancı kurs öğrencileriyle karşılaştı.Pasaport kontrolü yapmak isteyen polis memuru, kalabalığın içinde çok sayıda kaçağın da bulunduğunu gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimatı verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimatı verdi

Camideki yabancılar hakkında rapor tutan polisin bir gün sonra ise silahına el konulduğu ve psikoloğa sevk edilerek görev yerinin değiştirildiği iddia edildi.

Gündeme bomba gibi düşen iddiaların ardından Show Haber cami cemaati ve kurs hocasına mikrofon uzattı. Kurs hocası çıkan haberlere ilişkin "Kaçak değil, vizesi dolmuş. Arkadaşlarını da buraya ziyarete gelmişler. O 10 kişiyi polis götürdü zaten. Devletimize yardımcı oluyoruz. Vatana, millete saldırmak isteyenlere biz dur diyenlerdeniz. Biz bekçilik yapıyoruz" şeklinde konuştu.

"Yabancı kişiler burada tam olarak ne yapıyor?" sorusuna da yanıt veren kurs hocası "Kendi memleketlerinde okumak kolay olmuyorsa ki olmuyor. Buralara geliyorlar. Para kazanmak için gelmiyorlar bunlar, okumaya geliyorlar. Bu işler buradaki cemaatin desteğiyle yürüyor" dedi.

Cami cemaati dışarıdan yabancıların geldiğini ifade ederek şunları aktardı; " Afganistan, Özbekistan, Kırgızistan... Camide kalınacak başka yer yok, onun için oralarda kalıyorlar" 

Editör: Nehir Durdağı