CHP 38. Olağan Kurultayı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla bugün Ankara’da başladı. Divan Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı kurultayda, 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçecek. Aday olabilmek için delegelerin yüzde 5'inin imzasının olması gerektiği rekabette CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel, yarıştı.

CHP'nin yeni genel başkanı seçimi 2. tura kaldı.

İşte dakika dakika kurultaydaki gelişmeler:

21.00 CHP'nin yeni başkanını belirleyecek olan oylama başladı. Delegeler 23.00'a kadar oy kullanacaklar. 

20.00 CHP 38. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'in konuşmasının ardından Özel'e cevap vermek için sahneye çıktı. Kılıçdaroğlu, Özel'e "Eleştiriye açığım, benim kadar eleştiriye açık kimse yoktur. PM’de beni eleştiren kimsenin sözünü kesmem, sen de burada söylediklerini uzun süredir beraber çalışıyoruz ya keşke yüzüme söyleseydin" ifadelerini kullandı.

18.30 CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, partisinin 38. Olağan Kurultayı'nda konuşuyor. Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü kurultayda yaptığı "hançer" açıklamasına yanıt veren Özel, "Hiç üzerime alınmadım. CHP'de hançer olmaz ama bizim partide kılıç da olmaz" dedi. Özel kurultay için verdiği mesajında ise "Türkiye siyasetini değiştirmeye geldik" ifadelerini kullandı.

17.20 Sağlık durumları nedeniyle Kurultay'a katılamayan eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, mesaj gönderdi.

Kütahya'da feci kaza. Cemile Yalçıner öldü, 4 kişi yaralandı Kütahya'da feci kaza. Cemile Yalçıner öldü, 4 kişi yaralandı

ALTAN ÖYMEN'DEN KURULTAY'A MESAJ

Öymen mesajında şunları söyledi: 

"Partimizin bu önemli Kurultayı'na sağlık sorunlarım nedeniyle katılamadığım için çok üzgünüm. Tüm yoldaşlarımıza ve adaylarımıza saygılar, sevgiler sunuyorum. Adaylarımıza başarılar diliyorum. Kurultayımızın en güzel şekilde geçmesini temenni ediyorum..." 

17.05 Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel'in aday olmak için yeterli imza sayısına ulaştıklarını açıkladı.

15.25 CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, 38. Olağan Kurultayı'nda açıklamalarda bulundu.

"TARİH BİZİ GÖREVE ÇAĞIRIYOR"

Çelik'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"İktidarın tek alternatifi biziz. Yüz yıllık köklerimizden aldığımız güçle, birikimimizle bu karanlığı dağıtacak güç biziz. Toplum bizden umut bekliyor, tarihin sarkacı yön değiştiriyor. Tarih bizi göreve çağırıyor. 

Şimdi önümüzde iki yol var: Ya topluma yeni bir umut, yeni bir heyecan, yeni bir inanç vereceğiz; ya da 2023 seçimleri sonrasında ortaya çıkan büyük umutsuzluk dalgası yayılarak devam edecek

İnançlara saygılı laikliği topluma anlatmalıyız. Parti içi demokrasiyi güçlendirmeliyiz. Cumhuriyet Halk Partisi kurucu değerleriden ayrılmadan sosyal demorkasiyi, eşitliği, özgürlüğü, adaleti, gelirin adil dağıtılmasını daha güçlü savunmalıyız. Halkımıza yeni bir seçenek sunmalıyız."

15.17 CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, 38. Olağan Kurultayı'nda sert açıklamalarda bulundu. Erkol, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Divan, sevgili yol arkadaşlarım. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu genel kurul bu kurultay tarihi bir kurultay oldu bile. Sayın genel başkanın konuşmasıyla tarih yazımı başladı. Yarın bu tarih yazımı devam edecek. Bu kurultayda yenilenme olacak, bu kurultay yıllardır partinin olanaklarını kullanan bir avuç bürokratik elitin yarın tarihin karanlık sayfalarına gönderildiği bir kurultay olacak. Yıllardır partinin olanaklarını kullanacaksınız, bugün burada solculuk dersi vereceksiniz. Ankara delegesi, benim gibi doktor olan Dr. Murat Emir; Google'a Ankara İl Başkanı Dr. Ümit Erkol yaz, bir tarafa da Dr. Murat Emir yaz! Kim solcu? Bu ülkenin her kritik noktasında izimiz var! 

ERKOL'DAN ÖZEL'E: "YENİLECEKSİNİZ"

Özgür Özel ve arkadaşlarına da bir tavsiyem var. Akşam buradan yenilmenin üzüntüsüyle değil, demokratik bir mücadelenin tarafı olmanın gururuyla çıkacaksınız. Yenileceksiniz!

Örgüt başkanlarının iradesini koyduk. 55 örgüt başkanından bahsettik. Bir arkadaş diyor ki, 'Ne 55'i ne 59'u... 55'in yanına yeni örgüt başkanları eklendi. İmzalar da gösterecek. Birazdan Divan'a imzalar verilecek. Örgütün, delegenin kimin yanında olduğunu herkes görecek."

14.51 Örsan Öymen, sosyal medya hesanından yarıştan çekildiğini açıkladı.

"KAYBEDEN CHP VE TÜRKİYE OLMUŞTUR"

Örsan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"CHP 38. Olağan Kurultay süreci ne yazık ki, medya ambargosu, adaylık imza tekeli, delegeye yönelik baskılar gibi uygulamalar nedeniyle, anti-demokratik bir ortamda gerçekleşmiştir. Kurultay, partideki bozuk düzenin bir parçası veya uzantısı olanların “yarışına" dönüştürülmüştür. Bu nedenle CHP Genel Başkan Aday Adaylığı’ndan çekilmeye karar verdim. Bu Kurultay’da, kim kazanırsa kazansın, kaybeden ne yazık ki CHP ve Türkiye olmuştur."

"SEÇİMDEN SONRA HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ YAPANLARLA..."

14.45 CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, kurultayda açıklamalarda bulundu. Emir, "Cumhuriyet Halk Partisi, 22 yıllık AKP faşizminin önünde durabilecek olan tek kurumsal yapı kalmıştı. Bir yarış yaşayacağız. Bu yarış kaybedilen seçimden sonra 'halkımızın bize verdiği mesajı doğru okuyalım' diyenlerle, seçimden sonra hiçbir şey olmamış gibi yapanlar arasındadır. Bu yarış bu kadrolarla bu yönetim anlayışıyla daha fazla yol yürüyemeyiz diyenlerle, koltuğa yaslananlar arasındadır" dedi.

14.34 Divan Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu ve mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından kürsüye değişimcilerin adayı Örsan Öymen çıktı. Öymen'in açıklaması şu şekilde:

"Gerçekleri olduğu gibi ortaya koymamız gerekiyor. Sayın Genel Başkanımız sırtından hançerlendiğini söyledi. 13 yılda 12 seçim kaybedilmiş, hepsinde mi sırtından hançerlendi? Böyle bir şey olabilir mi? Dünyanın hangi ülkesinde görülmüş, 13 yılda bütün seçimler kaybedilmiş, buna rağmen genel başkanlık koltuğunda oturmak nasıl açıklanabilir. CHP'nin oyu yüzde 22-26 bandında sıkışmış kalmış. Yüzde 48 değerli bir oydur fakat önceki seçimlerde de adayların toplam oyu yüzde 48'di."

14:20 Ekrem İmamoğlu, seçimin çarşaf liste ile yapılacağını açıkladı.

"BENİ ASIL ÜZEN SIRTIMDAKİ HANÇERLERDİ"

13.17 CHP Genel Başkanlığı için yeniden aday olan Kemal Kılıçdaroğlu kürsüde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Uzun uzun anlattım. 6 parti bir araya geldik. Ülkeyi nasıl yöneteceğimiz için oturduk çalıştık. Ortak mutabakat metni hazırladık ve halkımızla paylaştık. Güçlendirilmiş parlementer sistem için çalışmalar yaptık. İş, cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince masadan kalkmalar ve masaya geri dönmeler geldi. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Usta Nazım'ın dediği gibi ateşi ve ihaneti gördük ama yılmadık, yıkılmadık. Yapılan bütün kumpaslara, yalana dolana rağmen, çalıştık, yılmadık, yıkılmadık asla ve asla boyun eğmedik. Yolu doğru olanın yükü ağır olur, hançerle beraber yükümüz ağırdı. Beni asıl üzen sırtımdaki yük değil sırtımdaki hançerlerdi. Seçim bitti, kazanamadık.

Daha nefes alamadan değişim söylemleri başladı. Değişim söylemlerini dillendirenler uzun süredir değişmeyenlerdi. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Hayatın kendisi değişir zaten. İlk değişimi, 2019, en büyük değişimi yaşayan parti CHP'dir. Örneğin ne diyolardı? Bu cehape varya, Sivas'ın ötesine gidemiyordu diyorlardı. Peki, bugün oralardan milletvekili çıkardık. Hangi değişimden söz ediyorsunuz? Girilemeyen yerlere girdik. CHP Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu, tartıştı."

"BİR SONRAKİ KURULTAYDA..."

Son kez aday olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup seçilen yeni genel başkanımı alkışlayacağım. Benim kişisel bir mücadelem yok. Tek isteğim halkımın gönlünde taht kurmaktır" dedi.

"DEĞİŞİMİ FARK EDEMEZLER"

Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler. Asla yan yana gelemez dedikleri insanlarla yan yana geldim, kucaklaştım. Dilimizi değiştirmek zorundaydım. Biz sadece muhalefet eden bir parti görünümündeydik. Ama öyle köklü bir değişim yaptık ki Türkiye'nin en temel sorunlarına çözüm üreten bir parti olduk. Biz hangi sorun varsa Türkiye coğrafyasında o sorunlara akılcı çözümler üreten tek partiyiz.

Tüzük kurultayında değişim nasıl olur, sadece Türkiye değil tüm dünya görecek! Yüzde 50 cinsiyet kotası getireceğiz. En zayıf halkamız bugüne kadar çözmekte en zorlandığımız kısım ev kadınları... Evlere girmemiz lazım, sorunlarını onlardan dinlememiz lazım. 6-7 ayda 100 bin yeni kadın üyeyi partimize kaydettik. Kadın üye sayımızı artırın. Her yerde her zaman ön seçim olacak. Genel sekreterlik makamını güçlendireceğiz. İç denetim mekanizmasını getireceğiz.

SON KEZ ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI!

Ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup seçilen yeni genel başkanımı alkışlayacağım. Benim kişisel bir mücadelem yok. Tek isteğim halkımın gönlünde taht kurmaktır. Tarihi sorumluluk bizim sırtımızda. Önümüzde yerel seçimler var. Daha manisayı bursayı balıkesiri denizliyi alacağız."

12.40 Oyçokluğuyla divan başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu İmamoğlu, şunları söyledi:

"Mayıs 2010’dan beri partimize ve davamıza büyük emek vermiş saygı değer genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Cumhuriyetimiz ve partimiz için her kademede görev üstlenmiş ve yitirdiğimiz partililerimizi saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Yine partimiz örgütlerinde sorumluluk üstlenen tüm örgüt emekçilerimize saygılarımı sunuyor, onlara sevgimizi ileriyorum.

"HALKIN SESİNE KULAK VERELİM"

Bu kurultay tarihi bir kurultay, çünkü bu kurultay sadece CHP'nin değil, Türkiye muhalefetinin şekilleneceği bir kurultaydır. Bu kurultay herkesi umutlandıracak, toplumsal muhalefete büyük bir güç ve moral verecek. Halkımıza karşı tarihi bir sorumluluğumuz var. Burada sorumlu davranmak, geleceğe güvenlebakmak gerekir. Kurultayımız biter bitmez yerel seçimler için omuz omuza vereceğiz. Her alanda halkımızla buluşacağız. Göreceksiniz yerel seçimleri hep birlikte kazanacağız. Son beş yılda ortaya koyduğumuz halkçı, adil yerel yönetim başarısını ülkeye yayacağız. Yeter ki biz halkın sesine kulak verelim."

12.30 Kemal Kılıçdaroğlu, 38. Olağan Kurultayı'nın açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun divan başkanlığını delegelere oylamaya sundu.

11.46 Kurultay'a başkanlık edecek olan Ekrem İmamoğlu, Ankara Spor Salonu'na geldi.

11.37 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da salona giriş yaptı.

11.25 CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, kurultay salonuna giriş yaptı. Tribünlerin önemli bir kısmı Özel'i alkışlıyor.

DİVAN ÜYELERİ NETLEŞTİ

10.30 İmamoğlu’nun başkanlık yapacağı divanın diğer üyeleri de netleşti. Değişimciler Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz,Kırıkkale İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, Giresun İl Başkanı Gökhan Senyürek, Kars İl Başkanı Onur Uludaşdemir’in; Genel Merkez de Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Uşak İl Başkanı Sevinç Yazgan, Uzunköprü ilçe Belediye Başkanı Özlem Becan, Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın isimlerini bildirdi.

İLHAN CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

İlhan Cihaner, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cihaner, çirkin bir ortam yaratıldığını söyleyerek, “Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU VE ÖZEL'İN TRİBÜNLERİ AYRILDI

Arena Spor Salonu’nun sağ tarafındaki tribünler Özel’i, sol taraftaki tribünler ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler için ayrıldı.

Editör: İrem Nur Kaya