Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından, seçim öncesinde 20-24 Mayıs tarihleri olarak açıklanan yurt dışında oy verme tarihlerinin bazı ülkelerde değiştirildiği ortaya çıktı.

Yurt dışındaki seçim merkezlerinde sandıkların genelde beş gün boyunca açık kalacağı, ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek oy aldığı bazı ülkelerde oy verme gününün  iki gün ile sınırlandırıldığı belirlendi.

İlk turda Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 60 ve üzerinde oy aldığı Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa gibi ülkelerde oy verme işlemi 20-24 Mayıs tarihleri arasında, daha önce sandıkların kurulduğu merkezlerde yapılacak.

Ancak Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 60 üzerinde oy aldığı ABD, İrlanda, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Japonya gibi bazı ülkelerdeki sandık merkezlerinde oy verme işlemi iki gün ile sınırlandı.

Kılıçdaroğlu ilk tur seçimlerinde İrlanda’da yüzde 86.7, ABD’de yüzde 80.4, Kanada’da yüzde 79.7, İngiltere’de yüzde 79, Japonya’da yüzde 61.7 oy almıştı. Bu ülkelerin tümünde oylama işlemi iki gün sürecek.

Kılıçdaroğlu’na ilk turda yüzde 91 oy çıkan Portekiz’de ise oylama yalnızca bir günle sınırlı tutuldu. 

CHP, YSK'ya temsilcilerini göndererek bu karara itiraz etti. YSK'nın toplanıp itirazı değerlendireceği belirtildi. İtiraz sonrası karar geri alındı.

Editör: Grlyrtts