G20 Liderler Zirvesi'ne video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır. İsrail 14 bin sivilin yaşama hakkını elinden aldı. Türkiye olarak, garantörlük dahil kurulacak yeni güvenlik mimarisinde başka ülkelerle birlikte sorumluluk üstlenmeye hazırız. Rehine takası olumlu bir gelişmedir, kalıcı ateşkese vesile olmasını temenni ediyorum''  ifadesinde bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özgür Özel'e bunu sordu. İlk görüşmede bunlar konuşuldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Özgür Özel'e bunu sordu. İlk görüşmede bunlar konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

''Ukrayna'daki savaş devam ederken 7 Ekim'de bir başka krize uyandık. Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır. İsrail yönetimi çocuklarla birlikte 14 bin sivilin en temel hakkı olan yaşama hakkını onların elinden aldı, Filistinlileri kendi yurtlarından göçe zorladı.


Elini vicdanına koyan herkesin kabul edeceği üzere bu yaşananların hiçbiri kendini savunma hakkıyla açıklanamaz. Türkiye olarak, garantörlük dahil kurulacak yeni güvenlik mimarisinde başka ülkelerle birlikte sorumluluk üstlenmeye hazırız.


İsrail yönetimi okulları, kiliseleri, hastaneleri acımasızca bombaladı. Burada açıkça savaş suçu işlenmektedir. Bunları yapanlar uluslararası hukuk önünde hesap vermelidir.4 günlük insani fasıla ilanı ve rehine takası konusunda mutabakata varılması olumlu bir gelişmedir. Bu adımın önceliğimiz olan kalıcı ateşkese ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum. Bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetini gördük. Sizleri iki devletli çözümün tesisinde inisiyatif almaya çağırıyorum."

Editör: Nehir Durdağı