500 Türk askerinin olduğu Kabil Havaalanı ateş altında: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama

Afganistan'ın başkenti Kabil'e Taliban'ın girmesinden sonra gözler Kabil Havaalanı'na çevrildi. Havaalanından silah seslerinin geldiği belirtilirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yaptı

500 Türk askerinin olduğu Kabil Havaalanı ateş altında: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama

Afganistan'da Taliban'ın başkent Kabil'e de girmesinden sonra gözler 500 Türk askerinin de bulunduğu havaalanına çevrildi.

ABD'den ülkenin şu anda tek çıkış noktası olan havaalanından silah seslerinin geldiğini bildirdi.

Amerikan, Norveç ve Azerbaycan birliklerinin görev yaptığı Kabil Hamit Karzai Havalimanı'nda 500 civarında Türk güvenlik görevlisi bulunuyor. Asker, polis ve jandarma birlikte çalışıyor.

NATO, Afganistan'ın Kabil Havalimanı'nda tüm ticari uçuşların askıya alındığını duyurdu.

Afganistan'daki son duruma ilişkin açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, "Afganistan'da diplomatik misyonlarımızla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

Çavuşoğlfu, şunları söyledi:

Daha önce çatışmalar varken o bölgelerde bulunmaması konusunda da gerekli duyuruları yapmıştık. Afganistan'dan ayrılmak isteyenlere bir duyuruda bulunduk. Büyükelçiliklere gelen talepleri değerlendiriyoruz. Bugün de Afganistan'dan ayrılmak isteyenlere bir duyuruda bulunduk. Ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımız işbirliği halinde her türlü imkanı sağlayacağız. Vatandaşlarımız THY'nin tarifeli uçaklarıyla ülkemize gelmişlerdir. Kalmak isteyen vatandaşlarımız var. Onların güvenliği için Afganistan'da temaslarımız devam ediyor. Tüm taraflarla temaslarımız var. Diplomatik misyonlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla ilgili tüm önlemler alınmıştır. Kabil'deki büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Bir kere daha çağrıda bulunmak istiyoruz. Dönmek veya kalmak isteyen vatandaşlarımız. Konsolosluklarımız ya da büyükelçiliklerimizden bize ulaşabilirler. Bizim bundan sonraki süreçte de yapacağımız duyuruları takip etsinler.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER