ABD Medyası: Ortadoğu’da kritik 2 hafta

İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail’e atılan roket saldırılarına yanıt vermek için seçenekler hazırlıyor.

ABD Medyası: Ortadoğu’da kritik 2 hafta

Real Clear Defence’da yayımlanan bilgileri  Türkçeye çeviren M5 derğisinin haberine göre, İran bağlantılı insansız hava araçlarının Umman Körfezi’nde bir gemiye saldırdığı, bölgedeki başka bir tankerin kaçırılma girişimine maruz kaldığı ve Lübnan’dan İsrail’e roket atıldığı iki haftalık bir süreçten sonra İsrail hükümeti İran’a veya vekillerine karşı büyük bir askeri eylem için tetikte bekliyor.

Kısıtlama kararı, ABD ve İran’ın yeni bir nükleer anlaşma hakkında görüşmeleri devam ederken Hizbullah’la daha büyük bir savaş başlatmamak için alındı. İsrail hükümeti kaynakları, Hizbullah veya İran hedeflerine askeri misilleme yapmama kararının içeride alındığı ve Washington’dan gelen baskının sonucu olmadığı konusunda ısrar ediyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen İsrailli bir savunma kaynağı “Bu durum geçici ve gerçek İsrail eylemi yalnızca erteleniyor.” açıklamasında bulundu.

Uzmanlar, Reisi’nin iktidara gelmesinin ardından İran’ın saldırganlığını artırdığına inanıyor ve ABD ve İran arasında gerçekleşecek gelişmelere göre iki haftalık kritik bir döneme girildiğini belirtiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER