ABD'yi sarsan iddia: Hapis cezası gündemde olan Trump, kendisi için af çıkaracak!

ABD'de başkanlık seçimini kaybeden Donald Trump'ın görevi 20 Ocak tarihinde bırakması gerekiyor. 20 Ocak'ta yeni başkan Joe Biden, Beyaz Saray'a oturacak. Bu tarih beklenirken, ABD'de müthiş bir iddia ortaya atıldı

ABD'yi sarsan iddia: Hapis cezası gündemde olan Trump, kendisi için af çıkaracak!

ABD'de seçimleri kaybeden ve 20 Ocak'ta koltuğunu Joe Biden'ı bırakacak olan Donald Trump hakkında pek çok soruşturma var. 

Trump'ın başkanlığı bıraktıktan sonra hapise girme ihtimali olduğu da ileri sürülüyor.

Ancak ortaya atılan son iddia ABD'yi sarstı. Buna göre Trump, şimdiye kadar hiç yapılmamış bir şeyi yapacak ve başkanlığı bırakmadan önce kendisine af çıkaracak.

Habertürk yazarı Serdar Turgut, bu iddiayı ve olabilecekleri bugünkü köşesinden okurlarıyla paylaştı.

"Trump başkanlığı 20 Ocak tarihinde resmen bırakacak. O tarihe kadar kendisi hakkında bir af çıkaracağı söyleniyor Washington’da. 
Başkanlığı döneminde kendisiyle ilgili parasal konularda birçok usulsüz işlem söylentisi çıkmıştı. Başkanlığı sürerken bunların soruşturulmasını önlemeyi başarmıştı. Resmen görevden ayrıldıktan sonra da kendisiyle ilgili bir soruşturma açılmasını engellemek için kendisi hakkında bu konularla ilgili bir af ilan edeceği konuşuluyor Washington’da" diye yazısına başlayan Turgut, şöyle devam etti:

- Ancak aynı kaynaklar Trump kendisi hakkında bir af çıkarsa dahi bunun kendisini ilerde kurtarmaya yetmeyeceğini çünkü bu tür affın sadece federal hükümeti bağlayıcı olduğunu eyaletlerin ise bununla bağlı olmayacaklarını söylüyorlar.

- Örneğin Trump hakkında daha önce açılmış birçok soruşturması bulunan New York’un, Başkan'ın kendisi için çıkarmış olduğu affı takmayacağı ve onu mahkemeye götürüp suçlu bulabileceği de söyleniyor.

- Bu olduğu takdirde ve hatta Trump bir hapis cezası aldığı takdirde bile Biden’ın bunun önünde durmayacağını ve Trump’ı kesinlikle kurtarmayacağını daha önce ifade ettiği de biliniyor. 

- Yani anlayacağınız Biden’ın başkanlığı döneminde Trump’ın hapse atılmasını görmemiz bile imkan dahilinde. 

- Bu da Amerika’da daha önce görülmüş bir şey değil ama galiba daha önce görülmüş duyulmamış hareketleri yapanların da kendilerine böyle davranılmasını hayatın bir cilvesi olarak görmeleri gerekiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER