Almanya'nın Türkiye'ye seyahat uyarısının nedeni belli oldu

Alman basını, Alman hükümetinin Türkiye'de koronavirüs tedavisinde sıtma ilacının kullanılması nedeniyle seyahat uyarısını kaldırmadığını yazdı.

Almanya'nın Türkiye'ye seyahat uyarısının nedeni belli oldu

Almanya Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmamaktaki inadının nedeni belli oldu.

Alman dergisi Spiegel, Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye’de koronavirüs tedavisinde etken maddesi hidroksiklorokin olan ilaçların kullanılmasının seyahat uyarısının kaldırılmamasının nedenlerinden biri olduğunu yazdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılması için bu tedaviden vazgeçilmesi gerektiği mesajı verdiği ifade edildi. 

Haberde, Alman turistlerin Türkiye’de KOVID-19’a yakalanmaları halinde sıtma ilacı ile tedavi edilmeleri ihtimalinin Berlin’de rahatsızlık yarattığı vurgulandı.

Türkiye’de hastaneye yatırılan KOVID-19 hastalarına uygulanan tedavide sıtma ilacının etken maddesi hidroksiklorokin kullanılıyor. 

Bu ilaçların KOVID-19 tedavisindeki etkisi ve hastalar için oluşturduğu riskler tam olarak bilinmediği gerekçesiyle Almanya’da ise hidroksiklorokin kullanılmasına izin verilmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER