AP eski Türkiye raportörü Kati Piri'den Türkiye'ye destek, AB'ye eleştiri!

Türkiye karşıtı tutumuyla bilinen Avrupa Parlamentosu'nun eski Türkiye raportörü Kati Piri, mülteci politikası konusunda Türkiye'ye destek çıktı. Twitter üzerinden açıklama yapan ve Avrupa Birliği'ni eleştiren Piri, AB'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığını vurguladı ve AB'nin gerçekleştirmediği taahhütleri sıraladı.

AP eski Türkiye raportörü Kati Piri'den Türkiye'ye destek, AB'ye eleştiri!

Avrupa Parlamentosu vekili ve eski Türkiye Raportörü Kati Piri, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye sığınmacı anlaşmasına uyma çağrısını eleştirdi.

Piri, paylaşımında AB'nin gerçekleştirmediği taahhütleri sıraladı.

Destek sözleri tutulmadı

Piri, Türkiye'ye 2016'ta verilen vizelerin kaldırılması ve Suriyeli sığınmacılar için 2018'e kadar taahhüt edilen 6 milyar euroluk destek sözlerinin tutulmadığını hatırlattı ve gümrük birliğinin yenilenmesi konusunda yeni bir adım atılmadığını belirtti.  

Twitter hesabından açıklama yaptı

AP eski Türkiye Raportörü Kati Piri Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'ye mülteci anlaşmasına uyma çağrısını eleştirdi. Kati Piri, "Türkiye hangi bölümüne uymalı? 2016'da vizelerin kaldırılacağı belirtilmişti; 2018'e kadar 6 milyar euro taahhüt edilmişti ancak fonlarda gecikme yaşanıyor, yeni fon öngörülmüyor; yeni fasılların açılması söz konusu bile değil; öte yandan 3 yılda sadece 25 bin mülteci yeniden yerleştirildi." dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER