Avrupa İlaç Ajansı Pfizer-Biontech aşısını onayladı!

Avrupa İlaç Ajansı, BioNTech ve Pfizer'in geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının AB'de kullanımına şartlı onay verdi. Gözler AB Komisyonu'nun kararına çevrildi.

Avrupa İlaç Ajansı Pfizer-Biontech aşısını onayladı!

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD’li Pfizer ile Alman BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının Avrupa’da kullanıma şartlı onay verdiğini açıkladı.

Aşının faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu açıklayan EMA yaptığı açıklamada, "Aşının yeni koron virüs mutasyonuna karşı işe yarayıp yaramayacağını gösteren hiçbir kanıt yok" ifadelerini kullandı.

EMA'nın söz konusu aşıya yeşil ışık yakmasının ardından gözler AB Komisyonu'nun kararına çevrildi. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Şimdi hızlı hareket edeceğiz. AB Komisyonu'nun bu akşam karar vermesini umuyorum" diye konuştu

Pfizer - Biontech koronavirüs aşısına İngiltere 2 Aralık'ta, ABD ise 11 Aralık'ta acil kullanım izni vermişti.

AB KOMİSYON BAŞKANI: 27 ARALIK'TA BAŞLAYACAK

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'ndeki (AB) Covid-19 aşılama kampanyasına 27 Aralık tarihinde başlanacağını duyurmuştu.
 Konuyla ilgili Twitter'dan açıklama yapan Ursula von der Leyen, "AB sınırları içerisinde aşılama çalışmalarının ilk etabı 27, 28 ve 29 Aralık tarihlerinde başlayacak. Vatandaşlarımızı birlik içerisinde koruyoruz. Bir arada daha güçlüyüz." ifadelerini kullanmıştı. 

Virüsün etkisinin yok edilmesi konusunda emin olduğunu dile getiren Leyen, komisyonun büyük bir sorumluluk altına girdiğini belirterek 2021'de de AB'ye üye 27 ülkede aşı kampanyasının hızla devam edeceğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER