Biden resmen ABD Başkanı oldu, Trump'tan ilk açıklama geldi

ABD Başkanı Donald Trump, yaşanan olayların ve Biden'ın resmen ABD Başkanı seçilmesinin ardından yazılı bir açıklama yaparak görevi devredeceğini duyurdu

Biden resmen ABD Başkanı oldu, Trump'tan ilk açıklama geldi

ABD Başkanı Donald Trump, yaşanan olayların ve Biden'ın resmen ABD Başkanı seçilmesinin ardından yazılı bir açıklama yaparak görevi devredeceğini duyurdu.

Trump yaptığı açıklamada, "Sonuca kesinlikle katılmıyorum, gerçekler benim haklılığımı ortaya koyuyor. Yine de 20 Ocak'ta düzenli bir geçiş olacak. Bu bizim Amerika'yı yeniden büyük yapma mücadelemizin sadece başlangıcı" ifadelerini kullanan Trump, görevi resmen 20 Ocak'ta Biden'a devredeceğimi açıklamış oldu. 

KONGRE BIDEN'IN 270 OYUNU ONAYLADI, BIDEN RESMEN ABD BAŞKANI!

ABD'de seçimleri kaybeden Başkan Donald Trump'ın yanlısı birkaç yüz gösterici ülkedeki demokrasinin sembolü olan Kongre'ye binasını kısa süreli de olsa işgal ederek Joe Biden'ın seçimleri kazandığının tescil edildiği oturuma ara verilmesine neden olmuştu, gelen son dakika bilgisine göre Kongre ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden'ın tescil oylamasında 270 oyunu oyladı. Böylece Joe Biden, ABD'nin resmen başkanı oldu. 

TRUMP YANLILARI KONGRE BİNASINI BASTI, 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresine yürüyen binlerce gösterici, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalışmıştı. Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girmişti. Kongredeki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasının onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine "itidal" çağırısında bulunmuştu.

Başkent Washington'da şiddet olayları nedeniyle yerel saatle 18.00'den itibaren 12 saatlik "sokağa çıkma" yasağı ilan edilmiş, ardından 15 gün OHAL ilan edilmişti. 

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ise "ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi" çağrısı yapmıştı. 

Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmeye, Anayasa'yı savunmaya ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum." demişti. 

Trump'ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başlamış, ABD Kongresinin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra yerel saatle 17.40 civarında binanın güvenliğinin sağlandığını açıklamıştı.

ABD Kongresinin basılması sırasındaki olaylarda 4 kişi hayatını kaybetmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER