Bulduğu Şeyin Değerini Duyunca Şoke Oldu!

Tayland'da sahilde yürüyüş yapan balıkçı, balina kusmuğuyla karşılaştı. Ancak ne olduğuna anlam veremedi. Kulübesine götürdü ve yetkililerle temasa geçti. Sonucunda ise bulduğu şeyin 320 bin dolar (2 milyon TL) değerinde balina kusmuğu olduğu ortaya çıkınca şoke oldu.

Bulduğu Şeyin Değerini Duyunca Şoke Oldu!

55 yaşındaki balıkçı Jumrus Thiachot, bu yılın başlarında güney Tayland'daki sahilde yürüyüş yaparken yürürken 6.5 kiloluk balina kusmuğu gördü.

KULÜBESİNE GÖTÜRDÜ

Ancak önce anlam veremedi ve aynı zamanda da çok kötü kokuyordu. Yine de alıp kulübesine götürdü ve işine devam etti. En sonunda bir sonuca varamayınca yerel yönetimle temasa geçti ve evinde Jumrus'u ziyaret ettiler.

DEĞERİ 2 MİLYON TL

Yetkililer kusmuğun yüzde 80'den fazla ambergris içerdiğini doğruladılar. Kusmuğun değeri ise 320 bin dolar (Yaklaşık 2 milyon TL) olarak hesaplandı.

'YÜZEN ALTIN' OLARAK ADLANDIRILIYOR

"Ambergris" ismi ile de bilinen kusmuk, çok değerli bir ürün. "Yüzen altın" olarak da adlandırılıyor. Ambergris, parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Kokusu çok kötü ancak gerekli kimyasallarla karıştırıldığında ortaya muhteşem kokular çıkıyor. Ayrıca bu kusmuk, kokuların kalıcı olmasını da sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER