Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü: Biden'a çok sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dominik Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanı Luis Abinader’in yemin törenine katıldı. Çavuşoğlu, burada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de bir araya geldi.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü: Biden'a çok sert tepki

Cumhurbaşkanı Luis Abinader'in yemin törenine katılmak üzere Dominik Cumhuriyeti'ne giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de bir görüşme yaptı.

Çavuşoğlu, Pompeo'yla görüşmesine ilişkin, "Bu görüşmede ikili ilişkilerde bazı konular vardı. Gündemdeki konuları değerlendirmenin yanında özellikle Libya'yı değerlendirdik. Uzmanlar düzeyinde Libya konusunda istişarelerimizi devam ettirmemiz konusunda hemfikiriz." dedi.

Çavuşoğlu, ABD Başkan Adayı Joe Biden'ın Türkiye'ye ilişkin ifadelerinin sorulması üzerine, Biden'ın ifadelerinin haddini aştığına dikkati çekerek, Joe Biden'ın kullandığı kelimelerin de çok ilginç olduğunu vurguladı.

Biden'ın iki kez altını çizerek, "Darbeyle değil muhalefete destek vererek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmekten" bahsettiğini hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, "İki kere vurgulamasından ben şunu anlıyorum; Darbeyi geçmişte denedik, olmadı. Dolayısıyla şimdi taktik ve yöntem değiştirelim." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, "Türk milleti olarak böyle dayatmaları kökten reddediyoruz. Şimdi artık sahada ve masada da gücümüz var. Dolayısıyla, Türk milletini de tanımayan, cahilce yapılmış haddini aşan bir açıklama." diye konuştu.

Türkiye'de seçimlerin demokratik ve şeffaf şekilde düzenlendiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Dolayısıyla, hükümetin, cumhurbaşkanının, kimin değişeceğine milletimiz karar verir. Amerika'dan veya başka bir ülkeden bir kimse buna karar veremez." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER