Doğu Türkistanlı kamp mağdurları: Türkiye, Doğu Türkistan'daki soykırımı kabul etmeli ve BM'ye taşımalı

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önündeki eyleme aralıksız devam ediyor. Kamp mağdurları, önceki gün Türkiye’ye, Doğu Türkistan’daki soykırımın kabul edilmesi ve konunun Birleşmiş Milletler’e götürülmesi için çağrı yaptı.

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları: Türkiye, Doğu Türkistan'daki soykırımı kabul etmeli ve BM'ye taşımalı

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan toplama kampı mağduru Doğu Türkistanlılar, 200 günü aşkın bir süredir Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde aile nöbeti tutuyor. Başkonsolosluk önündeki Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Çin’den aileleri hakkında sağlıklı bilgi talep ediyor ve Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımın bitmesini istiyor. Dün gerçekleştirilen aile nöbetinde kamp mağdurları, Türkiye hükumetine, “Doğu Türkistan’daki soykırımı kabul edin” ifadeleriyle seslendi.

 DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NDAN RANDEVU TALEBİ

Doğu Türkistanlı kamp mağdurları adına konuşan Mirzehmet İlyasoğlu, “Türkiye hükumetinden Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü insanlık dışı politikasını soykırım olarak kabul etmesini ve BM’ye taşımasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca kamp mağdurları, yaşanan soykırım ve insan hakları ihlallerine karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da seslenerek, “Biz hala ailem nerede diyoruz. Hala Çin’e toplama kamplarını kapat diyoruz. Türk soylulara soykırımı durdur diyoruz. Çin bunlara ısrarla kulak tıkıyor.

Bulunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti devletimizin hükumet ve devlet yetkililerine sesleniyoruz, ‘Sayın Bakanım, dün ABD’nin Dışişleri Bakanı, Doğu Türkistanlı toplama kampı mağdurlarıyla görüştü. Bizim burada siyasi bir duruşumuz yok. En temel hakkımız olan ‘ailemiz nerede’ sorusunu soruyor ve buna bir cevap arıyoruz.

Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kırım Haber Ajansı- QHA Ankara

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER