Eski CIA ajanından bomba 11 Eylül itirafı

​​​​​​​ABD'de 3 bin kişinin ölümüne yol açan 11 Eylül terör saldırısıyla ilgili olarak CIA'nın eski ajanı Bob Grenier'den çarpıcı bir itiraf geldi

Eski CIA ajanından bomba 11 Eylül itirafı

11 Eylül 2001 tarihi Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılmış en büyük terör saldırısı olarak tarihe geçmişti.

New York'taki meşhur ikiz kulelere sabah saatlerinde 17 dakika arayla iki yolcu uçağı çarpmış, kuleler tüm dünyanın canlı yayında izlediği saldırılar nedeniyle milyonların içinde yerle bir olmuştu.

İkiz Kuleler'e saldırıların ardından kaçırılan bir diğer uçak ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına çarpmıştı.

Saldırılarda 3 bin kişi hayata veda etmiş, eylemi de El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin üstlenmişti.

Daha sonra ABD, önce Afganistan'a, sonra da Irak'a girmiş, binlerce kişinin yaşamına mal olan savaşlar yaşanmıştı. O tarihten bu yana ABD'nin bu saldırıları Ortadoğu'daki askeri hareketlerine gerekçe hazırlamak için önlemediği iddia edilmişti.

Bu saldırıdan 18 yıl sonra ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski ajanı Bob Grenier'den itiraf geldi. 

Savaş belgeseli The Longest War’daki bilgilere göre CIA yetkilileri, El-Kaide terör örgütünün eski lideri Usame bin Ladin’in 11 Eylül saldırısından önce öldürülebileceğini ancak  ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın imzaladığı yasa tasarısı nedeniyle bunu yapamadıklarını öne sürdü.

Belgeselde konuşan eski CIA İslamabad Şefi Bob Grenier, CIA’nin tek elinin arkadan bağlı şekilde ABD’ye tehdit oluşturanların durdurulmasının istendiğini ifade ederek, “Bill Clinton’ın imzaladığı tasarıya göre bin Ladin’e karşı ‘ölümcül eylemler’ yapabilirdik, ancak bin Laden'e yönelik saldırımızın amacı onu öldürmek olamazdı. ABD’ye yönelik tehdidin bir elimiz arkamızda bağlanmış bir şekilde ortadan kaldırmamız istendi” dedi.

Grenier, 20 Aralık 1998’de alınan istihbarata göre Usame bin Ladin’in Afganistan’da bulunan Kandehar ilçesinde olduğunu belirtti. Kandehar ilçesinden çıkış yoluna patlayıcı döşeyerek, bin Ladin’in geçişi sırasında patlatılmasının planlandığını belirten Grenier, “Ancak bunun kesinlikle mümkün olmadığı ve bunu gerçekleştirmemiz halinde hapis cezası alabileceğimiz söylendi” diye konuştu.

Öte yandan, 11 Eylül saldırılarından birkaç saat önce ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın, bin Ladin’i ortadan kaldırabileceği ancak bunu ‘olası sivil ölümler’ nedeniyle yapmadığı ifade edildi. Clinton’a ait olduğu belirtilen ses kaydında ise “Usame bin Ladin hakkında çok düşündüm. Onu bir keresinde yakalıyordum. Az kalsın yakalıyordum. Yakalayabilirdim, onu öldürebilirdim ancak Afganistan’da Kandehar adında küçük bir kasabayı yok etmem ve 300 masum kadın ve çocuğu öldürmem gerekiyordu. Bunu yaparsam ondan daha iyi olmazdım. Bu sebeple yapmadım” dediği belirtildi.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 23:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER