Eski Fransız lejyoneri albay, Gine'de darbe yaptı: Cumhurbaşkanı gözaltında!

Batı Afrika ülkesi Gine'de önce Konakri'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın çevresinde silahlar patladı, ardından da darbe yapıldığı açıklandı. Darbeci askerler tarafından devlet televizyonunda Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin gözaltına alındığı ve hükümetin feshedildiği bildirildi. Savunma Bakanlığı ise darbe iddialarını reddetti.

Eski Fransız lejyoneri albay, Gine'de darbe yaptı: Cumhurbaşkanı gözaltında!

Batı Afrike ülkesi Gine'de askeri darbe yapıldı. Başkent Konakri'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın çevresinde silah seslerinin duyulması ve askerlerin görülmesinin ardından darbe açıklaması yapıldı. 

Darbe girişimini eski Fransız lejyoneri Albay Mamady Doumbouya liderliğindeki seçkin bir ulusal ordu birliğinin olduğu ileri sürüldü. 

Doumbouya, Gine devlet televizyonu RTG’de canlı yayında yaptığı darbe açıklamasında, Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin gözaltına alındığını, hükümetin feshedildiğini, anayasanın askıya alındığını ve sınırların kapatıldığını bildirdi. 

Doumbouya ayrıca, en kısa sürede yeni bir anayasa hazırlanması ve geçiş hükümeti kurulması için çalışmaların başlayacağını açıkladı. Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Conde'nin sağlık durumunun iyi olduğunu gösteren görüntüler yayınlandı. Görüntülerde, Conde'nin günlük kıyafetler içinde olduğu ve etrafında silahlı askerlerin olduğu görüldü.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, isyancı güçler tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yönelik bir saldırının bastırıldığı duyurularak, “Sadık ve cumhuriyetçi güvenlik güçleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanlığı muhafızları tehdidi kontrol altına aldı ve saldırgan grubu püskürttü. Düzen ve barışı sağlamak için güvenlik ve tarama operasyonları devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER