Fransa'dan 'Türkiye'ye karşı Yunanistan'ın yanındayız' mesajı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesinin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu söyleyerek, "Fransa, Ege Denizi'yle Akdeniz’deki çok yönlü gerilimlere karşı koyabilmesi için Yunanistan’ın yanında olmak istiyor" dedi.

Fransa'dan 'Türkiye'ye karşı Yunanistan'ın yanındayız' mesajı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesinin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu kaydetti.

Fransa, Doğu Akdeniz'de var olabilmek için Rumlarla ve Yunanlılarla arayı sıkı tutmaya devam ediyor. 

Fransa Yunanistan’ın yanında olmak istiyor

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkesinin Akdeniz’deki anlaşmazlıklar konusunda Türkiye’ye karşı, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu kaydetti. Parly, “Fransa, Ege Denizi’yle Akdeniz’deki çok yönlü gerilimlere karşı koyabilmesi için Yunanistan’ın yanında olmak istiyor.” dedi.

Macron'dan Yunanistan ve Güney Kıbrıs'a destek

Fransa Savunma Bakanı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le ocak ayında görüşmesinde, iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda çok net olduğunu ifade etti. Parly, gazeteye yaptığı açıklamada, ülkesinin kara suları hukuku konusunda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı desteklediğini ve Avrupalı ortaklarıyla birlikte Türkiye’nin ana kurallara saygı göstermemesini kınadıklarını söyledi.

Bu anlaşma uluslararası hukukla da bağdaşmıyor

Fransa Savunma Bakanı, Türkiye ile Libya’da uluslararası toplum tarafından tanınan yönetim arasında imzalanan anlaşmanın endişe kaynağı olduğunu da kaydetti ve bu anlaşmanın bölgenin güvenliğini tehlikeye attığını vurguladı. Parly’e göre bu anlaşma, uluslararası hukukla da bağdaşmıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER