Fransız Dergiden Skandal Türk Esnaf Yazısı: Dolandırıcıya Benzettiler!

Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul'a gelecek turistler için  "İstanbul'da tatilde kaçınmanız gereken 5 tuzak" başlıklı yazı yayınladı. Yazıda 'taksicilere dikkat edin' başlıklı yazı da yer alıyor

Fransız Dergiden Skandal Türk Esnaf Yazısı: Dolandırıcıya Benzettiler!

Fransız seyahat dergisi GEO, İstanbul'a gelecek turistler için "İstanbul'da tatilde kaçınmanız gereken 5 tuzak" başlıklı yazı yayınladı. Yazıda İstanbul'un doğal ve tarihi güzelliklerinin bahsedilmesinin yanı sıra, 'taksicilere dikkat edin' bölümüyle başlıklı yazı da yazılmış.

İşte Fransız derginin turistler için uyarıları ve tavsiyeleri:

Taksiler

GEO'ya göre taksicilerin yabancı turistler için fiyat şişirmesi İstanbul'a has bir durum değil. Taksi şoförlerinin dil engelinden istifade ederek fazla fiyat çıkarmaları ya da güzergahı uzatmaları dünya genelinde birçok büyük kentte karşılaşılan bir durum.
Ancak yazıda yer alan uyarıya göre, takside "dolandırıcılık" yolu uzatmakla sınırlı değil: "Taksici, 20 TL tutan fatura için ödediğiniz 50 TL'yi el çabukluğuyla 5 TL ile değişip, 15 TL daha borcunuz olduğunu söyleyebilir."
Şoförün ayrıca taksimetreyi açmak istememesi, ısrar edildiğinde ise bozuk olduğunu öne sürmesi de uyarılar arasında yer alıyor.
Derginin bu konuda verdiği tavsiye: Seyahate başlamadan önce fiyatı sorun ve hatta pazarlık edin. Taksiye binmeden önce plakanın fotoğrafını çekin.

Halı satıcıları

Dergiye göre, kentin özellikle turistik semtlerinde turistleri, bölgeyi gönüllü olarak gezdirme teklifiyle yaklaşan kişilerin anlaştıkları mağazalara götürdükleri kaydediliyor. "Size 'çok iyi bir fiyat' diyerek satmaya çalışacakları halı aslında normal fiyatının üzerinde" diyen dergi, yabancıların yardım teklifini kabul etmeme tavsiyesinde bulunuyor.

Ayakkabı boyacıları

Yazıda dikkat edilmesi gereken üçüncü tuzak ayakkabı boyacıları olarak veriliyor. Uyarıya göre, kentin turistik semtlerinde ayakkabı boyacıları malzemelerini kazara düşürme süsü vererek turistlerin yardım etmesini sağlıyor ve karşılığında nezaketen ayakkabılarını boyama teklifinde bulunuyor. Ancak ayakkabılar boyandıktan ya da cilalandıktan sonra bunun karşı bir jest olmadığı anlaşılıyor. Ayakkabı boyacısı ısrarla para talep ediyor. Bu konuda derginin verdiği tavsiye ise "kesinlikle kibar olmayın ve yere düşen malzemeleri toplamayın" şeklinde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER