Herkes ırkçılar ya da PKK sanıyordu: Almanya'da Türklerin işyerlerini yakan bakın kim çıktı?

Almanya'da Türklere ait işyerlerini yakılmasının suçlusu olarak ırkçılar ya da PKK gösteriliyordu. Ama işin aslı başka çıktı

Herkes ırkçılar ya da PKK sanıyordu: Almanya'da Türklerin işyerlerini yakan bakın kim çıktı?

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Waldraiburg bölgesinde önceki hafta Türklere ait 6 iş yerine saldırı düzenlenmiş ve yangın çıkarılmıştı.

İlk etapta herkes saldırıyı ırkçıların ya da PKK'nın yaptığını sandı ama saldırgan cuma günü 20 tane boru bombasıyla yakalanınca işin rengi değişti.

Polis tarafından Güneydoğu kökenli bir ailenin oğlu olduğu ve Alman vatandaşlığına geçtiği açıklanan zanlının ifadesinde “IŞİD yanlısıyım. Bütün bunları Türkler'den nefret ettiğim için yaptım” dediği öğrenildi.

Zanlı öldürmeye teşebbüs, kundaklama, yaralama ve mala zarar verme suçlarından tutuklanmıştı.

Alman polisinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- 28 Nisan'dan beri Prager isimli özel tim tarafından Türklere ait iş yerlerine yapılan saldırılarla ilgili yoğun araştırmalar yapıldı.

- 8 Mayıs akşamı, 25 yaşındaki zanlı, Mühldorf am Inn tren istasyonunda, polisin rutin kontrolü sırasında biletsiz olarak yakalandı. Zanlının çantasında yapılan aramada çok sayıda patlatılmaya hazır boru bombası bulundu.

- Zanlının yakalanmasının ardından istasyon boşaltıldı. Olayı Yukarı Bavyera- Güney Bölge Polis Başmüdürlüğü üstlendi.

- Bombaların tehlikesiz bir şekilde Teknik-Bombacı Polis Birimi tarafından alınması sağlandı. Saat 04.30'a kadar tren yolu ve istasyon kapalı tutuldu.

- 25 yaşındaki Alman vatandaşı ve Türkiye kökenli bir ailenin oğlu olan şahıs sorguya alındı. Zanlı, 16 Nisan ile 6 Mayıs arasındaki Türk vatandaşlarına ait iş yerlerine saldırı düzenlediğini kabul etti.

- Bir berber, bir pizzacı ve bir kebapçıya taşlı saldırı düzenlendiğini, bir Türk marketini ise kundakladığını itiraf etti.

- Zanlının bütün bunları “Türkler'den nefret ettiği” için yaptığını, kendisinin de terör örgütü IŞİD sempatizanı olduğunu söylediği öğrenildi.

- Zanlının oturduğu binadaki 60 kişinin de saat 03.30 sıralarında tahliye edildiği öğrenildi. Zanlının evinde yapılan aramalarda bir tabanca ile çeşitli deliller bulundu.

- Polis Müdürü Robert Kopp da “Herkesi rahatlatan bir gelişme oldu. Özellikle polise güven ve dayanışma gösteren Türk toplumuna teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER