İki ülke arasında sınırda tehlikeli çatışma: 3 asker öldü

Hindistan ile Çin arasında Himalayalar'da bulunan tartışmalı sınır bölgesinde gece saatlerinde çatışma çıktığı belirtilirken, Hindistan ordusu biri subay, 3 Hindistan askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

İki ülke arasında sınırda tehlikeli çatışma: 3 asker öldü

Hindistan hükümeti ülkenin Çin ile olan sınır bölgesinde dün gece bir çatışma yaşandığını ve 3 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Açıklamada "Galwan Vadisi'nde tansiyonun düşürülmesi çabaları devam ederken, dün zayiatların da olduğu bir çatışma gerçekleşti. Hindistan tarafında iki asker ve bir subay hayatını kaybetti. İki taraftan üst düzey askeri yetkililer şu anda durumu yatıştırmak için toplantı halindeler" ifadeleri kullanıldı.

Çin ile Hindistan arasında Himalaya Dağları'ndaki bir bölgede yaşanan sınır anlaşmazlığı nedeniyle iki ülke arasında bir süredir gerilim yaşanıyor.

İki ülke de bölgeye binlerce asker sevk etmişti. 

Hindistan yönetimi Çin'in tartışmalı bölgelere asker gönderip buradaki üslerini genişletmeye başladığını öne sürmüştü.

Konuyla ilgili bir açıklamada Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, konuyla ilgili sorulan soru üzerine, sınır hattında yaşanan bir çatışmadan haberdar olmadıklarını belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER