İlk Misilleme Gerçekleşti: İran, ABD'nin Hava Üssünü Füzeyle Vurdu!

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Trump'ın emriyle öldürülmesinden sonra beklenen hamle geldi. İran devlet televizyonunun aktardığı habere göre "General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi" duyurusu yapıldı

İlk Misilleme Gerçekleşti: İran, ABD'nin Hava Üssünü Füzeyle Vurdu!

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Trump'ın emriyle öldürülmesinden sonra beklenen hamle geldi. İran devlet televizyonunun aktardığı habere göre "General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi" duyurusu yapıldı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed hava üssünü karadan karaya balistik füzeyle vurduklarını duyurdu.

Yazılı açıklamada ABD'nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından "çok daha sert ve ezici" karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.  Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarı

ldığı açıklamada, "Her durumda İran'a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi. 

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaştı:

ABD Başkanı Donald Trump'un yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği üsse düzenlenen saldırıda can kaybı olup olmadığı henüz açıklanmadı. Ancak Beyaz Saray, Trump’ın saldırılara dair bilgilendirildiği, başkanın olayı yakından takip ettiğini belirtti.

İKİ ÜST BALİSTİK FÜZE İLE VURULDU

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsleri hedef aldığını doğruladı:

İran, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu iki üssü balistik füzelerle hedef aldı. Füzeler İran topraklarından ateşlendi. Kayıpların ilk değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz.

Pentagon hedef alınan bir diğer hava üssünün Erbil olduğunu belirtti.

Trump, Ayn el-Esed Hava Üssü hakkında “Irak'ta inanılmaz ve pahalı bir askeri üssümüz var. Çekilmek yerine sorunlu Ortadoğu'da her yeri izlemek için mükemmel bir yer. Birçoğu bunu anlamıyor, izlemeye devam edeceğiz ve nükleer silahlar yapılıp yapılmadığını önceden bileceğiz” demişti.

İRAN'IN 13 İNTİKAM SENARYOSU

Süleymani'nin Cuma günü Bağdat'ta ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin intikamının "doğru zamanda, doğru yerde" alınacağını açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin Süleymani'yi öldürmesinin savaş nedeni olduğunu söylemişti. Zarif, “Bu İran'a karşı bir saldırı eylemidir ve İran'a silahlı bir saldırı yapılmasına eşittir. Buna karşılık vereceğiz. Ancak orantılı bir karşılık vereceğiz, orantısız değil" demişti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nden yarı resmi Fars haber ajansına yapılan açıklamada 13 intikam senaryosunun değerlendirildiği ve en zayıf senaryonun dahi Amerikalılar için "tarihi bir kabus" olacağı belirtilmişti.

TRUMP: ŞU ANA KADAR HER ŞEY YOLUNDA

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'taki 2 ABD üssüne İran tarafından yapılan saldırılara ilişkin, "İran'dan fırlatılan füzeler Irak'taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda" dedi.

Trump şunları kaydetti:

Her şey yolunda. İran'dan fırlatılan füzeler Irak'taki 2 askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda. Dünyadaki en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz.

ZARİF: 'GERGİNLİK İSTEMİYORUZ'

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran'ın gerginlik veya savaş istemediğini ancak herhangi bir saldırıya karşı kendisini savunacağını bildirdi. 

Gerçekleştirdikleri saldırıların uluslararası yasalara uygun olduğunu savunan Zarif, "İran, vatandaşlarına ve üst düzey yetkililerine yönelik korkakça silahlı saldırıya karşı kendini savunmak için, BM Sözleşmesinin 51'inci maddesi uyarınca tedbirler aldı ve sonuçlandırdı" değerlendirmesinde bulundu.

İRAN DEVLET TELEVİZYON: 80 ABD'Lİ ÖLDÜ

İran devlet televizyonu, Irak'taki hedeflere saldırılarında 80 ABD'linin öldüğünü iddia etti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER