İmzanın daha mürekkebi kurumadı: İsveç'ten U dönüşü! Madrid'de başka, İsveç'te başka konuştular

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında Madrid'de imzalanan anlaşmanın ardından bu iki ülkeye NATO kapıları açılmıştı. Ancak İsveç Başbakanı'nın Madrid'de yaptığı açıklamanın aksine İsveç Adalet Bakanı farklı bir açıklama yaptı

İmzanın daha mürekkebi kurumadı: İsveç'ten U dönüşü! Madrid'de başka, İsveç'te başka konuştular

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Andersson, Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın imzaladığı üçlü muhtıranın ardından bu sabah Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye açıklamalarda bulundu

Andersson, "Türkiye ile suçluların iadesi konusunda yakın diyalog kuracağız. Terörle nasıl mücadele ettiğimizi uluslararası hukuk çerçevesinde konuşup anlatacağız." ifadelerini kullandı.

Süreci yapıcı olarak değerlendiren Andersson, "Müzakereyi yürüten arkadaşlarımızla çalıştık, Erdoğan ile telefon görüşmeleri yaptık. Bir odada üç kişi oturuyorsa ve anlaşmak istiyorsa, bunu yapabilirsiniz." dedi.

Andersson, "Bu süreçte kim daha çok taviz verdi" sorusunu ise cevaplamak istemedi.

Bu arada, terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Aminah Kakabaveh, Türkiye ile üçlü muhtıra imzalanmasına ilişkin "kendileri için kara bir gün olduğunu" belirterek, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hakkında gensoru önergesi vermek için çalışmalara başlayacağını söyledi.

TV4 televizyonuna açıklamalarda bulunan Kakabaveh, Linde hakkında gensoru önergesi vermek için mecliste 35 milletvekilinin imzasının gerektiğini ve bu yönde hareket edecek 35 milletvekilinin de mecliste bulunduğunu iddia etti.

Aminah Kakabaveh, bu defa İsveç Meclisi’nde ise “YPG üyeleri kahramanca direniş gösterdi. Bu insanları sırf Türkiye ‘terörist’ sıfatıyla yaftalıyor diye cezalandıramayız. Türkiye’ye geri gönderemeyiz.” dedi.

İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson ise, Aminah Kakabaveh’e şu şekilde cevap verdi: 

“Sadece Türkiye’nin ‘terörist’ demesi, bir kişiyi terörist yapmaz. Başta İsveç İstihbaratı Sapo olmak üzere, bizim kurumlarımızın terörizmi saptaması sonra da yargılama sonucu bunu saptaması, daha sonra da bunun Yargıtay tarafından onanması lazım. İade prosedürü değişmemiştir. İşkence riski varsa, iade gerçekleştirilmeyecektir.”

Ancak dün NATO zirvesinde Türkiye - Finlandiya - İsveç arasında imzalanan mutabakat metninde, teröristlerin ve suçluların iadesi için Türkiye ile anlaşmaya varılacağı yazılıydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER