Kobe Bryant'ın Öldüğü Kaza Öncesi Pilot ve Kontrolörlerin Ses Kayıtları Yayınlandı!

Dünyaca ünlü basketbolcu Kobe Bryant ve kızının da aralarında bulunduğu 9 kişi, helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Kaza öncesinde pilot ile hava trafik kontrolörleri arasında geçen konuşmaların ses kaydı yayınlandı.

Kobe Bryant'ın Öldüğü Kaza Öncesi Pilot ve Kontrolörlerin Ses Kayıtları Yayınlandı!

Pazartesi günü federal müfettişlerin yaptığı açıklamaya göre, Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızının da aralarında bulunuğu 9 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında, hava trafik kontrolörleri helikopterin izini kaybetmeden hemen önce, pilotun sis bulutu katmanını aşmak için irtifa kazanmaya çalıştığı anlaşıldı.

PİLOTTAN YANIT ALAMADILAR

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, kontrolörlerin daha fazla bilgi istenen pilottan bir süre sonra cevap alamadığını bildirdi. Kurula göre radar kayıtları helikopterin önce 2 bin 300 fite yükseldiğini, daha sonra sola dönerek alçalmaya başladığını gösteriyor.

UÇMAK İÇİN ONAY ALMIŞTI

Kazanın yaşandığı pazar sabahı helikopter, hava koşulları normal uçuş standartlarından daha kötü olmasına rağmen Burbank hava sahasında uçma onayı almıştı.

Başlangıçta kuzeye doğru uçan pilot, Burbank yakınlarında devam edip etmeyeceğini netleştirmek için daireler çizmeye başladı.

Burbank hava alanı hava trafik kontrolörleri ve pilot arasındaki konuşmaların ses kaydında, helikoptere Özel Görsel Uçuş Kuralları geçiş izni verildiği görüldü. Bu, helikopterin sisli havada Burbank hava sahasında uçabileceği anlamına geliyordu.

DİĞER OLASILIKLAR DA ARAŞTIRILIYOR

Pilotun kazanın yaşandığı Calabasas yamaçlarında sise rağmen uçmaya devam etme kararı doğru muydu bilinmiyor, ancak kazanın nedenine ilişkin soruşturmanın merkezinde olacağı düşünülüyor.

Müfettişler kazanın nedenine ilişkin hava koşulları ihtimali üzerinde duruyor ancak rol oynayan diğer olası koşullar da araştırılıyor.

Kokpit ses kaydı taşımayan helikopter hakkındaki soruşturmayı yöneten müfettişler, helikopterin enkaz alanında bozulabilir kanıtları kurtarmaya çalışıyor. Yetkililerin kazanın nedenine ilişkin sonuca aylar sonra varabileceği düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER