Korkutan gelişme: Koronavirüste ilk kez oldu

Mutasyonlar ile karşımıza çıkan Koronavirüste kötü haber Belçika'dan geldi. Görülen vaka bilim insanlarını çaresiz bıraktı

Korkutan gelişme: Koronavirüste ilk kez oldu

Yaklaşık 2 yıl önce Çin'in Wuhan kentinde çıkan ve kısa sürede dünyanın neredeyse her yerine yayılan Koronavirüse (Kovid-19) on milyonlarca kişiye bulaştı. Salgın nedeniyle 4 milyonun üzerinde kişi hayatını kaybetti.

170 milyona yakın kişi ise virüsü yendi. Salgının ilk günlerinden beri bilim dünyası Kovid-19'a çare bulmak için sayısız araştırmaya imza attı. Bunun neticesinde pek çok aşı geliştirilmiş durumda.

Dünya genelinde 3 milyar dozdan fazla aşı yapıldı. Tabiri caizse bu adımlar ile uzun bir sürenin ardından tünelin ucundaki ışığı görmeye başladık.

Ancak virüs mutasyona uğrayarak bilim dünyasını zorlamaya devam ediyor. Koronavirüs şimdiye kadar Delta, Lambda ve Delta Plus gibi pek çok varyant ile karşımız çıktı.

Son olarak Belçika'dan gelen bir haber bilim dünyasını tabiri caizse alarma geçirdi. 

ÇİFT MUTASYON KABUSU

Zira ilk defa bir hastada çift mutasyon görüldü. İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yer alan habere göre, Belçika'da bir kadına koronavirüsün Alfa ve Beta varyantının aynı anda bulaştığı ortaya çıktı.

Konu ile ilgili beklenen açıklama geldi. Yetkililer aşı olmayan 90 yaşındaki hastanın kurtarılamadığını duyurdu.

Açıklamada oksijen seviyesi başta iyi olan hastanın durumunun kısa sürede kötüleştiği ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Bilim insanları bu duruma (aynı anda Alfa ve Beta ile enfekte olma) pandeminin başından beri ilk defa rastladı. Zira bu çift mutasyon ile hasta olan ilk resmi vaka olarak kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER