Ne diyorsun Macron: Fransa'dan Türkiye'ye tepki, Sisi'ye destek!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya konusunda Türkiye'ye tepki gösterirken, Mısır Devlet Başkanı Sisi'ye destek açıklaması yaptı.

Ne diyorsun Macron: Fransa'dan Türkiye'ye tepki, Sisi'ye destek!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron ardından da Libya ile ilgili şaşırtan bir açıklama yaptı.

Macron şunları söyledi:

-  Fransa ve Tunus, Libya'da tarafların ateşkesi sağlaması ve bölgede güvenliği sağlamak için Birleşmiş Milletler çerçevesinde müzakerelerin tekrar başlamasına yönelik verdikleri taahhütleri yerine getirmesini istiyor.

- (Libya'da) Yabancı müdahaleler sona ermeli. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'a açık şekilde söyleme fırsatı buldum. Türkiye'nin Libya'da tehlikeli oyun oynadığını ve bu oyunun Berlin Konferansı'nda verdiği taahhütlere aykırı olduğunu düşünüyorum.

- ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığım telefon görüşmesinde bunları anlattım.

- Fransa'nın Akdeniz'in güvenliğine önem veriyor.

- Türkiye tüm kurallara aykırı davranarak ve birçok Avrupa'nın çıkarlarını çiğneyerek Libya hükümeti ile anlaşmalar yapması, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin egemenliğine saygı göstermemesi ve Libya'da yürüttüğü siyaset uluslararası hukuka aykırıdır.

-  Türkiye, bunları yaparak NATO müttefiki olarak bekleneni yapmıyor. Türkiye'nin yaptıkları Avrupalı olarak bizim hedeflerimize aykırı. Türkiye'nin Libya'da oynadığı rolü kabul etmiyoruz.

- Tunus ve Mısır'a karşı sorumluluklarımız var. (Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-) Sisi'nin, sınıra doğru askerlerin gelmesi nedeniyle endişelenmesi meşrudur.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER