Putin'in gaz için Türkiye önerisi dünya basınında

Avrupa ve Rusya arasındaki doğal gaz krizinde Putin, Türkiye'yi işaret etti, gaz akışının sağlanması için "Türkiye'ye büyük bir merkez kurabiliriz" dedi. Rusya liderinin açıklaması, dünya basınında da ses getirdi.

Putin'in gaz için Türkiye önerisi dünya basınında

Oilprice sitesi, Putin`in "Rusya`nın hasar gören Kuzey Akım boru hatlarına yönelik doğal gaz tedarikini Karadeniz`e yönlendirme" açıklamasını manşetten verdi.

Yunanistan medyası da Putin`in açıklamalarını manşetten duyurdu. İngilizce yayın yapan Ekathimerini, Putin`in Rusya`nın gaz arzının coğrafyasını genişletmeye devam edeceği ve aynı zamanda yerel para birimlerinde enerji arzı anlaşmaları yapmaya doğru ilerleyeceği" mesajına yer verdi.

Nikkei Asia`da "Putin Avrupa`ya gaz dağıtımları için alternatif bir merkez fikri olarak Türkiye`yi sundu" denildi.

Bussines Insider`da, Putin`in mesajı aktarılarak, Türkiye`nin de bu planı ilk kez duyduğuna dikkat çekildi.

Polonya medyasında, Türkiye`de bir Avrupa gaz merkezi oluşturabilineceği ve Avrupa`ya tedarik için Kuzey Akım 2`nin bozulmamış kısmını kullanabileceği mesajları aktarıldı.

İspanya`nın ingilizce yayın yapan haber siterinde de Putin`in mesajına geniş yer verildi.

Rusya medyasında ise Putin`in Türkiye`yi güvenilir bir ortak olarak gördüğünün altı çizildi.

BBC`de Putin`in Avrupa`nın musluklarını hala açabileceği aktarılarak, Türkiye üzerinden alternatif bir Avrupa gaz merkezi oluşturma mesajı paylaşıldı.

ABC News`te Avrupa`daki gaz fiyatlarına dikkat çekilerek, Putin`in sunduğu seçenekler konusunda atılacak adımlara henüz karar verilmediğine dikkat çekildi.

Singapur medyasında, Putin`in Türkiye önerisine ek, Avrupa`ya giden hatlardaki sızıntılar ve yükselen enerji fiyatları hatırlatıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2022, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER