Putin istemiş! İran'dan flaş Erdoğan ve Esad iddiası

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme yolunda adımlar attığı iddiası gündemdeki yerini korurken, İran'dan çarpıcı bir iddia geldi

Putin istemiş! İran'dan flaş Erdoğan ve Esad iddiası

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme yolunda adımlar atıldığı iddiası gündemdeki yerini korurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilere verdiği demeçte, "devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasinin kesilip atılamayacağını" söylemişti. 

Erdoğan, Suriye ile daha ileri seviye adımların temin edilmesi gerektiğini belirterek, "Bizim Esed'i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok ki. Eğer Türkiye'de muhalefet olayı böyle bir noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem de gramını ortaya koyar" demişti.

Bu gelişmelerin ardından İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim, Özbekistan'ın başkenti Semerkand'da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini ileri sürdü.

Tasnim'deki haberde Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Esad'ı, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi'ne davet etti. Tasnim, üç lider arasında bir görüşmenin de gerçekleştirilebileceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'in daveti üzerine 15-16 Eylül'de Özbekistan'ın Semerkant şehrinde ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER