Starbucks'ta Müslüman kadına ayrımcılık: Bardağına 'Ayşe' yerine bakın ne yazıldı!

ABD'de kahve devi Starbucks'a giden bir Ayşe isimli Müslüman kadın, bardağına DEAŞ'ın İngilizce ismi ISIS yazısını görünce dava açtı

Starbucks'ta Müslüman kadına ayrımcılık: Bardağına 'Ayşe' yerine bakın ne yazıldı!

ABD'nin Minnesota kentinde, ülkenin en büyük perakende zincirlerinden Target'taki Starbucks şubesinden kahve alan Ayşe adlı Müslüman kadının bardağına adı yerine DEAŞ'ın İngilizce ismi olan ISIS yazıldı. Müslüman kadın bu duruma karşı dava açtı.

Güvenlik kaygıları nedeniyle soyadının kullanılmasını istemeyen 19 yaşındaki Ayşe, Target'a dava açtı. Davada Ayşe'yi Amerika-İslam İlişkileri Konseyi adlı kuruluş temsil ediyor.

Ayşe CNN'e açıklamasında bardakta DEAŞ yazısını görünce şoke olduğunu belirterek "Çok aşağılanmış hissettim. Bu tüm dünyada Müslümanların itibarını gölgeleyen bir isim. Hala bu zamanda, bu çağda böyle bir şeyin kabul edilebilir olmasına inanamıyorum" dedi.

Dava tutanaklarına göre, olay 1 Temmuz'da Target binası içinde yer alan ve bu kuruluş tarafından işletilen Starbucks şubesinde meydana geldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle maske taktığını anlatan Ayşe, baristaya adını birkaç kez söylediğini belirterek "Adımı ISIS (DEAŞ) olarak duyması imkansız. Ayşe bilinmeyen bir isim değil. Kaldı ki defalarca tekrarladım" dedi.

Hediye çeki verildi

Target Starbucks çalışanı ise ismi tam olarak duyamadığını öne sürdü. Ayşe yeni bir içecek ve 25 dolarlık hediye çeki verilerek güvenlik personeli eşliğinde dışarı çıkarıldı. Şubenin sorumlusu, isimlerde zaman zaman böyle hatalar olabildiğini söyledi.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi davada iki çalışanın işine son verilmesini ve tüm personele yeniden eğitim verilmesini talep ediyor.

'Kasıt yok kasıtsız hata'

Target'tan CNN'e yapılan açıklamada "Konuyu inceledik. Bunun kasıtlı bir eylem değil, talihsiz bir hata olduğuna inanıyoruz. Böyle bir şeyin tekrar yaşanmaması için ilave eğitim dahil gerekli adımları atıyoruz" denildi.

Starbucks olayla ilgili açıklama yapmadı. Ancak Starbucks'ın bir sözcüsü CNN'e Starbucks şubesinin Target mağazasının içinde yer aldığını ve tamamen bu kuruluş tarafından işletildiğini söyledi.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi Minnesota Şube Başkanı Jaylani Hussein ise "DEAŞ diye yaftalamak, belki de bir Müslümana karşı sarf edilebilecek en İslam karşıtı ifadedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER