Suriye'de ABD ile Rusya arasında tehlikeli çarpışma: 4 asker yaralandı

Suriye’nin Haseke kentinde devriye gezen ABD ve Rus askeri araçları çarpıştı. Rus aracın kasıtlı çarptığı ileri sürülürken, 4 ABD askeri yaralandı

Suriye'de ABD ile Rusya arasında tehlikeli çarpışma: 4 asker yaralandı

Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke kentinde devriye gezen ABD ve Rus askerleri araçları çarpıştı.

Bölgede devriye yapmak isteyen Rus askerlerine ABD askerlerinin engel olmaya çalıştığı iddia edildi.

Bunun üzerine Rus askeri helikopteri, ABD askerlerinin üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi. 

Rusya'ya ait askeri bir aracın da kasıtlı olarak ABD zırhlı aracına çarptığı ifade edildi. 

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, çarpma sonucu 4 ABD askerinin hafif şekilde yaralandığını bildirdi. 

Bölgedeki olay gerilim yarattı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, olayın gerçekleştiğini doğruladı.

CNN'in, ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, dün Suriye'nin doğusunda Rus konvoyundan bir aracın, 'kasti olarak' Amerikan ordusuna ait bir araca çarpması sonucu en az 4 Amerikan askerinin yara aldığı iddiasına yer verildi. Habere göre ABD'li yetkililer, kazanın meydana geldiği alanda Rus askeri helikopterinin hızlı ve alçak uçuş yaptığını, bunun genellikle alandaki askerleri dağıtmak için kullanılan bir taktik olduğunu ifade etti.

Haberde, ilk anlardan itibaren ABD ordusunun durumdan haberdar olduğu ancak buna rağmen ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) henüz resmi bir açıklama yapmadığı belirtildi. Olayda yaralanan Amerikan askerlerinin durumunun ağır olmadığı kaydedildi. Bu olayın, "Suriye'deki Rus birlikleri ile ABD ordusunun Suriye'de karşılaşması sonucu Amerikan askerlerinin yaralandığı ilk olay" olduğu belirtildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot, Suriye'de Çarşamba günü bir ABD askeri aracı ile Rus askeri aracı arasında çarpışma yaşandığını doğruladı. Ullyot'un yaptığı açıklamada, dört ABD askerinin yaralandığı olayda 'kusurun Ruslara ait olduğu' ve 'ABD askerlerinin gerginliğin tırmanmaması için geri çekildiği' iddiasına yer verildi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:"25 Ağustos'ta Suriye saatiyle sabah 10 sularında IŞİD karşıtı koalisyonun rutin güvenlik devriyesi Suriye'nin kuzeydoğusundaki Deyrik yakınlarında Rus askeri devriyesiyle karşılaştı. Bu temas sırasında bir Rus aracı, Koalisyon'a ait mayına dayanıklı pusuya karşı korumalı arazi aracına (M-ATV) çarptı ve araçtaki personelde yaralanmalara sebep oldu. Gerginliğin tırmanmaması için Koalisyon devriyesi bölgeyi terk etti. Bunun gibi güvensiz ve profesyonellik dışı davranışlar ABD ve Rusya'nın Aralık 2019'da uzlaştığı gerilimi azaltma protokollerinin bir ihlalini temsil etmektedir. Koalisyon ve ABD hiçbir ulusal askeri güçle gerilimin tırmanmasının peşinde değildir, ancak ABD güçleri saldırgan eylemlere karşı kendilerini koruma hakkını ve sorumluluğunu da her zaman saklı tutmaktadır." 

Rus tarafınca kaydedilmiş görüntülerde ise, ABD askeri araçlarının bir yolu kapattıkları, daha sonra da çeşitli manevralarla Rus askeri araçlarının önünü kesmeye çalıştıkları görülüyor. Görüntülerin daha sonraki anlarında ise ABD araçlarınca önü kesilmeye çalışan iki Rus askeri aracının, aralarında bulunan Amerikan askeri aracı 'tost' ettikleri görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER