Taliban'dan kadınların okula gitmesi şartı: Dünyadan bakın ne istediler?

Afganistan'da yönetime gelir gelmez kadınların eğitim haklarını ellerinden alan Taliban, dünyadan şaşırtan bir istekte bulundu

Taliban'dan kadınların okula gitmesi şartı: Dünyadan bakın ne istediler?

Afganistan'da yönetimi ağustos ayında ele geçiren Taliban, kadınların bir çok haklarının yanı sıra eğitim haklarını da ellerinden almıştı.

Taliban yönetimi, kadınların okula gitmesi için belirlediği şartı dünyaya açıkladı. 

Taliban'ın maliye bakanlığı sözcüsü Ahmed Veli Hakmal, Afganistan Merkez Bankası'nın ABD ve Avrupa'da dondurulan milyarlarca dolarlık rezervlerinin serbest bırakılmasını talep etti ve buna karşılık “erkeklerle aynı sınıflarda olmayacak şekilde kadınların eğitim görmesine izin verileceğini, insan haklarına saygı gösterileceğini, ancak şeriata aykırı olduğu için eşcinselliğe asla göz yumulmayacağını” söyledi.

Taliban, üniversitelerde kız ve erkek öğrencilerin arasına perde çektirmişti. Daha sonra kadınların okula gidişi tamamen yasaklanmıştı.


Afgan Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Şah Mihrabi ise “Rezervler serbest bırakılmazsa Avrupa'ya doğru göç dalgasını tetikleyebilecek ekonomik çöküş kaçınılmaz olur. Şu anda yıl sonuna yetecek kadar para var” dedi. Mihrabi, ABD'nin elinde 9 milyar dolar, Almanya'da ise yaklaşık 450 milyon dolar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler