TDT Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Bakanlar Semerkant'ta buluştu!

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Bakanlar Liderler Zirvesi arifesinde Semerkant'ta düzenlendi.

TDT Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Bakanlar Semerkant'ta buluştu!

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı - Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Jamshid Khodjayev’in başkanlığında düzenlenen Bakanlar toplantısına, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi ve Ticaret Bakanı Daniiar Amangeldiyev, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Samad Bashirli, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakan Yardımcısı Abzal Abdikarimov ve Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Güvenlik Politikası ve Enerji Güvenliği Devlet Sekreteri Péter Sztáray katıldı.


Toplantıya hitap eden Genel Sekreter Amreyev, Türk Dünyası 2040 Vizyonunda öngörülen kısa ve orta vadeli hedefleri doğrultusunda, ekonomi alanında yeni mekanizmalar, programlar ve projeler yoluyla bölgede ticaret ve yatırım ilişkilerini kolaylaştırmak için elverişli bir ortam yaratarak, özellikle ticaret ve yatırımları artırma ve Üye Devletler arasındaki ekonomik bağları güçlendirmeye yönelik son birkaç yıl içinde Teşkilatın yürüttüğü faaliyetler ve ana hedefler hakkında bilgi verdi.
Genel Sekreter, Teşkilat bünyesinde dijital bir platform kurularak, ticaretin kolaylaştırılmasını sağlayacak, TDT bölgesinde ticaret cirosunu artıracak, Orta Koridor boyunca taşıma ve gümrük işlemlerinin basitleştirilmesini ve dijitalleşmesini sağlayacak karar ve projelerin rolüne vurgu yaptı.


Ekonomi ve Ticaret Bakanları ve Bakan Yardımcıları, toplantının gündemi çerçevesinde, Türk Yatırım Fonu, Türk Ticaret Evleri ve “TURANSEZ Özel Ekonomik Bölgesi”nin kurulmasının yanı sıra, TDT Üye Devletlerinin uzman kuruluşları temelinde “Türk Devletleri Ticaret İşbirliği Araştırma Merkezi” ve “Mühendislik ve Teknoloji Merkezleri”nin kurulması hakkında görüş alışverişinde bulundular.


Taraflar ayrıca; TDT bünyesinde çok taraflı “Hizmetler ve Yatırımlara İlişkin Serbest Ticaret Anlaşması”, “Dijital Ekonomiye İlişkin Ortaklık Anlaşması”, TDT Üye Devletlerinin yatırım teşvik ajansları arasındaki işbirliğini arttırılması ve TDT 2022-2026 Stratejisinde belirtilen ticaret ve ekonomi alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik potansiyel yatırım projelerinin ve somut önlemlerin yer alacağı ortak TDT kataloğunun hazırlanması konularında da istişarelerde ve önerilerde bulundular. 
Toplantının ardından Heyet Başkanları, Türk Devletleri Teşkilatı Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Bakanlar 11. Toplantısı Tebliği'ni imzalayarak, Üye ve Gözlemci Devletler arasında ticaret hacmini artırmanın yanı sıra ticaret engellerini ve kısıtlamaları ortadan kaldırmak için yeni önlemler ve girişimler geliştirecek olan “Ticaretin Kolaylaştırılması Strateji Belgesi”ni onayladılar.


Toplantının ardından Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı - Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Jamshid Khodjayev ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, 11 Kasım 2022 tarihinde Semerkant'ta yapılacak TDT Zirvesi'nin ekonomi gündemini ve devam eden hazırlıklarını düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2022, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER