Trump'ın "Koronavirüse iyi geliyor" dediği ilacı için adam öldü

ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesabından "Bu ilaç koronavirüs hastalarını iyileştirebilir" diye açıklama yapmasının ardından ilacı bir kişi yaşama veda etti

Trump'ın "Koronavirüse iyi geliyor" dediği ilacı için adam öldü

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçen hafta sosyal medya hesabından "Chloroquine ilacı koronavirüs hastalarını iyileştirme potansiyeline sahip" paylaşımını yapmıştı.

Bunun üzerine Arizona eyaletine bağlı Phoenix kentinde bir çiftin Chloroquine ham maddesi klorokinfosfattan içtiği ortaya çıktı.  

Koronavirüsten korunmak için akvaryum temizliğinde kullanılan klorokinfosfat içen 60'lı yaşlarda olduğu öğrenilen çiftten erkek öldü. Eşinin ise hastanede yoğun bakımda olduğu ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz cumartesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, hidroksiklorokin ve azitromisin bileşeninden oluşan ilacın büyük bir şans olduğunu belirterek, "Tıp tarihinde çığır açan bir potansiyel taşıyor" demişti. 

 ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Enstitüsü Başkanı Anthony Fauci ise, bu ilacın güvenli ve etkili olduğunu anlamak için testler yapılması gerektiğini belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER