Vücudu Bira Üretmeye Başladı: İşinden Oldu!

Amerikalı vatandaş bağırsaklarında maya mantarının çoğalması sebebiyle işinden oldu. Önceleri alkol de kullanması sebebiyle olağan sarhoşluk belirtilerini göz ardı eden adam, daha sonra hafıza kaybı, baş dönmesi gibi sorunlar yaşayınca işinden istifa etti ve tıbbi destek almak zorunda kaldı

Vücudu Bira Üretmeye Başladı: İşinden Oldu!

Amerikalı vatandaş bağırsaklarında maya mantarının çoğalması sebebiyle işinden oldu. Önceleri alkol de kullanması sebebiyle olağan sarhoşluk belirtilerini göz ardı eden adam, daha sonra hafıza kaybı, baş dönmesi gibi sorunlar yaşayınca işinden istifa etti ve tıbbi destek almak zorunda kaldı. Oldukça nadir görülen bu hastalık başlangıçta teşhis edilmediği için hasta psikiyatri doktoruna başvurdu ve kendisine çeşitli antidepresanlar verildi. 46 yaşındaki adamın daha sonra ’Auto-brewery sendromu' (Kendi Kendine Mayalanma Sendromu) hastalığına yakalandığı öğrenildi. Hastalık, sindirim sisteminde alkol üretilmesine sebep oluyor ve bunun sonucunda sarhoşluk yaşanabiliyor.

EN SON 2013 YILINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

En son 2013 yılında 61 yaşındaki yine bir Amerikalı’da görülen hastalık araştırmacılar Barbara Cordell ve Justin McCarthy tarafında tespit edilmiş, hastanın vücudunda  'Saccharomyces cerevisiae' denilen eski çağlardan beri bira, şarap ve ekmek yapımında kullanılan maya türüne rastlanmıştı. Araştırmacılar, hastaya mantar tedavisinin yanı sıra düşük karbonhidrat rejimi uygulayarak hastalığı yok etmeyi başarmıştı. Çok ender görülse de hala daha hastalığın farkındalığı için araştırmalarına devam ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER