Washington Post yazdı: ABD'liler Yavuz Sultan Selim'e teşekkür etmeli!

ABD'nin ünlü gazetesi Washington Post'un yazarı Alan Mikhael, 1 Ekim Dünya Kahve Günü nedeniyle kaleme aldığı yazıda " “Kahve zincirleri Osmanlı Sultanı 1. Selim’e teşekkür etmeli” ifadesini kullandı

Washington Post yazdı: ABD'liler Yavuz Sultan Selim'e teşekkür etmeli!

ABD'nin çok okunan ünlü gazetelerinden Washington Post'un yazarı Alan Mikhael, 1 Ekim Dünya Kahve Günü nedeniyle yazdığı yazıda Amerikalıların Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim'e teşekkür etmesi gerektiğini yazdı.

Mikhael'in "Amerika’yı değiştiren Osmanlı Sultanı" başlıklı yazısından bölümler şöyle:

- Kahve bitkisi 1. Selim’in ordusunun Yemen seferi sırasında keşfedildi ve daha sonra bu içecek olarak Osmanlı’da kullanıldı.

- I. Selim döneminden 18’inci yüzyılın başlarına kadar imparatorluğun ekonomisini sürükleyen unsurlardan biri de küresel kahve ticaretinin kontrolü idi. 

- Aslında bu bitkiyi ilk bulan Yemen seferi sırasında Sultan Selim’in ordusuydu. 

- Osmanlılar bu taneleri nasıl içecek haline getirebileceklerini keşfettiler ve sadece kahve içmeye özgü mekânlar inşa ettiler. 
- Biz Amerikalıların (ve tabii ki Starbucks’ın sahibi Howard Schultz’un) kahve dükkânları için Osmanlı Sultanı Selim’e teşekkür etmemiz gerekir. 

- Çok azımız, bir Osmanlı sultanının dünyanın ilk özgün kitlesel tüketim ürünlerinden birinin arzını tekelleştiren kişi olmasını takdirle karşılıyoruz.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER