Wayfair nedir? E ticaret sitesi Wayfair'de çocuk ticareti mi yapılıyor?

Wayfair nedir? Yaklaşık 4-5 gündür Amerika'nın gündemi haline gelen Wayfair skandalı ile ilgili vatandaşlar yaşanan olayla ilgili bilgi sahibi olmak istiyor. ABD'nin en sık ziyaret edilen online alışveriş sitesi Wayfair'de insan ticareti mi yapılıyor? İşte Wayfair olayı ile ilgili tüm bilgiler

Wayfair nedir? E ticaret sitesi Wayfair'de çocuk ticareti mi yapılıyor?

Wayfair nedir? Özellikle sosyal medya hesaplarında yayılan bir videonun ardından Wayfair adlı internet sitesinin insan ticareti yaptığı iddia edildi. Peki Wayfair skandalı tam olarak nasıl keşfedildi? E ticaret sitesi Wayfair üzerinden çocuk ticareti mi yapılıyor? İşte yanıtları

Wayfair nedir?

Wayfair nedir? Wayfair ABD'nin en çok ziyaret edilen 100 internet sitesinden birisi. Çevirimici market siteleri içerisinde ise ilk 30'da. Ancak Wayfair'in gündem olması bu rakamlar değil. 18 yıldan beri çeşitli mobilya ve ev eşyaları satan Amerika merkezli alışveriş sitesi Wayfair,  ABD'de kaybolan çocuklarla aynı isme sahip ürünleri satmasıyla tüm dünyanın gündemine adeta bomba gibi düştü. 

Dünya genelinde konuşulan iddialara göre, e ticaret sitesi Wayfair üzerinden çocuk ticareti yapılıyor. 

Wayfair skandalı nedir?

Wayfair skandalı ilk olarak bir twitter kullanıcısının paylaştığı video ile duyuldu. Paylaşılan videoda Wayfair üzerinden satılan dolapların, çekmecelerin, yastıkların ve diğer ürünlerin değerlerinin 10 binlerce dolar olduğu görüldü. Ve videodaki tüm ürünler kanıtlarıyla birlikte belgelerle ortaya konuldu. 

Piyasadaki farklı e ticaret siteleri ile karşılaştırıldığı zaman, Wayfair de 10 bin dolara satılan aynı dolabın bir başka e ticaret sitesinde 300-400 dolar civarında olduğu görülüyor. Ayrıca bu dolaplarının bazılarının ABD'de bir süredir kayıp olan çocukların isimleriyle de aynı olması dikkat çekiyor. Özellikle 11 bin dolara satılan Anabel isimli dolabın, ABD'de 2013 yılından beri kayıp olan 14 yaşındaki Anabel Wilson ile ilgisi olduğu düşünülüyor. 

Aynı dolap farklı bir internet sitesinde ise Samiyah-5 ismiyle 12 bin dolar ücretle satışa çıkarılmış. Bu dolabın ise 17 yaşındaki kayıp genç Samiyah Mumin'le bağlantılı olduğu düşünülüyor. Wayfair'de kayıp çocuklar üzerinden listenen ürünler bu kadarla da sınırlı değil. İlgili site üzerinden 10 binlerce dolar istenen çeşitli ürünler bulunuyor. Bu ürünlerden bazıları aynı görsellere sahipken bazıları ise farklı görsellere sahip. 

Şebeke içi şifreleme mi var?

Wayfair üzerinden fahiş fiyatlara satılan bir diğer ürün ise basit bir yastık. Bu yastığın fiyatı ne olabilir ki? 150, 300, 500 dolar... Hayır tam tamına 10.000 bin dolar ile satışa çıkarılıyor. Bu fiyatlara satışa çıkarılan yastıklar, dolaplar ve çeşitli ürünler de internet platformlarında dolaşan iddiaları güçlendiriyor. Öte yandan ürün isimlerinin kayıp çocukların isimleriyle internet sitesine konulması ise şebeke içi şifreleme sistemi iddialarını beraberinde getiriyor.

Bu iddiaların iyiden iyiye konuşulmasının ardından binlerce kişi Wayfair'de yer alan ürünlerin şifrelerini çözüp sosyal medya üzerinde paylaşmaya başladı. Yaşanan skandalın ABD ve tüm dünyada konuşulmasının ardından Wayfair, Twitter'da trend topic 1. sırada yer aldı. Öte yandan Wayfair de yaşanan iğrenç olay sadece Wayfair ile de sınırlı kalmıyor. Benzer olayların dünyanın en büyük e ticaret sitesi olarak gösterilen Amazon da ve çeşitli internet sitelerinde de olduğu ifade ediliyor.

Wayfair Trendyol üzerinde var mı?

Wayfair skandalının ABD üzerinde patlak vermesinin ardından gözler Türkiye pazarında aktif olarak yer alan çevrimiçi market sitelerine çevrildi.Wayfair Trendyol araştırmaları da bu dakikadan sonra başladı. Twitter üzerinden gelen tepkiler sonrası Wayfair ürünlerinin Trendyol üzerinde de satıldığı iddia edildi. Gece yarısı birçok kullanıcı Trendyol'a tepki gösterince ürünler satıştan kaldırıldı. Wayfair için Trendyol'dan açıklama geldi. Trendyol, "Merhaba, on binlerce tedarikçimizin milyonlarca ürünününü sunduğumuz platformumuzda, ürün satıcılar tarafından belirlenmekte. Ancak bu ürüne gelen geri bildirimler nedeniyle ürünler yayından kaldırılmıştır. Geri bildirim için teşekkür ederiz." açıklamasında bulundu. Trendyol'un bu açıklamasından tatmin olmayan birçok kullanıcı ise Trendyol hesabı nasıl silinir sorusunun yanıtını arıyor. 

Kaynak: https://www.sirketdedikodulari.com/dunya/wayfair-nedir-e-ticaret-sitesi-wayfair-de-insan-ticareti-mi-yapiliyor-h134.html

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER