MEB'in Kitabındaki O Çizimler Büyük Tepki Topladı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında dağıttığı kitapta, başörtülü kadının olumlu, başı açık kadının ise olumsuz örneklerle resmedilmesi tartışma yarattı. Bakanlık, inceleme başlattı

MEB'in Kitabındaki O Çizimler Büyük Tepki Topladı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında dağıttığı kitapta, başörtülü kadının olumlu, başı açık kadının ise olumsuz örneklerle resmedilmesi tartışma yarattı. Bakanlık, inceleme başlattı.

BAŞI AÇIK KADIN ŞİDDET UYGULUYOR

"Psikososyal Önleyici Destek Programı" kapsamında hazırlanan kitapta, başı açık kadınların çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygular şekilde, başı kapalı kadın figürünün ise şefkat gösterirken resmedildiği belirtildi.

'ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR'

MEB'in yaptığı yazılı açıklamada ise "Hizmet içi eğitimler için 2017 yılında hazırlanan 'Psikososyal Önleyici Destek Programı' kitabı iddia edildiği gibi öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak sunulmuştur.

Kitapta yer alan 150'nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir. Hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER