Okullar açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş açıklama

Koronavirüste vaka ve vefat sayısı giderek artarken, okulların açılıp açılmayacağı da merak konusu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda açıklama yaptı

Okullar açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş açıklama

Koronavirüs salgını etkisini giderek artırıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre dün 26 bin 822 yeni vaka tespit edilirken, 122 kişi hayatını kaybetti. 

Vaka sayılarındaki bu artış okulların açılıp açılmayacağı sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bu soruyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu. Koca, şu cevabı verdi:

“Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim. Üniversitelerle ilgili zaten aşıyı önerdik. Bu anlamda koruyuculuğun giderek daha fazla olacağını biliyoruz. Bu yıl özellikle eğitim boyutuyla bir aksamaya yol açmadan ama tedbirli olarak mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim.” 

Koca, aşı olmayanlara yaptırıp olup olmayacağı ile ilgili olarak da "Ben ikna ederek aşı tereddüdünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü bu toplum yüzde 98 oranında kızamık ve benzeri aşıları çocuklarına yaptırabildi. Yani aslında aşıya direncimiz yok. Tereddüdümüz var. Bunu da vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim. Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz.

Yeme içme alanlarında değil. Özellikle esnafın işyerine dönük bir kısıtlama düşünülmüyor. Ama yan yana oturulacak yerlerde aşı olmayanlardan PCR testi istenebilecek. Sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum, uçağa, şehirlerarası otobüse bineceğim diyorsanız... Aynı zamanda aşınızı da yaptırmadıysanız, PCR testi yaptıracaksınız. Test ücretsiz olacak. Fakat öyle hızlı kitlerle yapılan testlerden de olmayacak. Hayat devam edeceği için aşı olmamakta direnenler iki gün arayla devlet hastanelerinde ücretsiz PCR testi yaptırabilecek. Amaç, aşısını olup, sosyal hayatını sürdürmek isteyenleri korumak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER