Türkiye'nin En İyi 5 Üniversitesi Belli Oldu!

Yükseköğretim Kurulu'nun 2017-2018 yıllarına ait performans değerlendirmesi sonucuna göre Türkiye'deki en iyi üniversiteler belli oldu. Okulun ekibi ve imkanları açısından değerlendirilen 11 araştırma ve 5 aday araştırma üniversite kapsamında ilk sıralarda ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı

Türkiye'nin En İyi 5 Üniversitesi Belli Oldu!

Yükseköğretim Kurulu'nun 2017-2018 yıllarına ait performans değerlendirmesi sonucuna göre Türkiye'deki en iyi üniversiteler belli oldu. Okulun ekibi ve imkanları açısından değerlendirilen 11 araştırma ve 5 aday araştırma üniversite kapsamında ilk sıralarda ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı. 11'i araştırma ve 5'i aday araştırma üniversitesi olmak üzere toplam 16 üniversite, "kapasite, kalite, etkileşim ve işbirliği" olmak üzere üç başlık altında birçok veriye göre sıralandı.

Hazırlanan rapora göre performansı en yüksek 5 üniversite; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hacette olarak sıralandı. Araştırma kapsamındaki üniversitelerin 2017 yılındaki toplam performans puanı 530 iken bir sonraki yıl 614 oldu. 

LİSTEDEKİ SIRALAMA

Araştırma aynı zamanda iki yıl içerisinde sıralamada yükselen üniversiteleri de belirledi. Listede en büyük sıçramayı Ankara üniversitesi yaptı. İşte rakamlara göre sıralamada yeri değişen okullar:

Okul Adı Sıralama
Yıldız Teknik Üniversitesi 6
İstanbul Üniversitesi 7
Gebze Teknik Üniversitesi 8
Ankara Üniversitesi 9
Erciyes Üniversitesi 10
Ege Üniversitesi 11


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER