Üniversiteler ne zaman açılacak: YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı

Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerle ilgili açıklamalarda bulundu

Üniversiteler ne zaman açılacak: YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin cevabını beklediği "Üniversiteler ne zaman açılacak?" sorusunun cevabıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Saraç, Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine göre şu ifadeleri kullandı:

- Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. 

Üniversiteler ne zaman açılacak?

- Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul'a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul'a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak.

- Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı'dır. 

- Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. 

- YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER