BİM, A101 ve ŞOK Marketlerine Devlet Engeli

Türkiye'de 20 bin civarında şubeye sahip olan ve hala büyümeye devam eden BİM, A101 ve ŞOK marketleri için devletin sınırlandırmaya gideceği iddia edildi. Böylelikle tekelleşme tehdidinin de önüne geçilmeye çalışılacak. 

BİM, A101 ve ŞOK Marketlerine Devlet Engeli

Türkiye'de 20 bin civarında şubeye sahip olan ve hala büyümeye devam eden BİM, A101 ve ŞOK marketleri için devletin sınırlandırmaya gideceği iddia edildi. Böylelikle tekelleşme tehdidinin de önüne geçilmeye çalışılacak. 

Son yıllarda yüzde 293'lük bir büyüme kaydeden Discount ( Ucuzluk-İndirim ) marketleri için devlet düğmeye bastı. Sektördeki payı her geçen gün artan indirim marketlerinin tekelleşmeye gitmesini önlemek adına devletin bir takım önlemler alacağı iddia edildi. Özellikle söz konusu marketlerde yer alan private label (özel) ürünlere sınır getirilebilir. 

A 101 Aktüel Ürün Katalog İçin Tıklayın | 12 Aralık A 101 Aktüel Ürünler!

PRİVATE LABEL ÜRÜNLERE SINIRLANDIRMA 

Özellikle son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyen ve sektörün büyük bir kısmını oluşturan Discount marketleri için devletin sınırlandırmaya gideceği iddia edildi. Böylelikle devletin kontrol etmekte zorlandığı ve tekelleşmeye doğru giden ucuzluk marketleri sürekli denetim altında olacak. 
Bu denetimin ilk ayağı olarak ise private label yani özel ürünler yer alacak. Sektördeki perakendeciler tarafından üretilen ya da ürettirilen, perakendecinin satış noktalarında kendi adı ya da kendi markasıyla satılan tüketim malları olarak tanımlanan özel ürünlere belli bir oranda sınırlandırma getirilecek. Discount marketlerde şube bazlı düşünüldüğünde cironun büyük bir kısmı private labellardan oluşuyor.

BAKKALLAR TARİHE Mİ KARIŞIYOR

Gıda perakendesi sektöründe önümüzdeki 7 yıl içinde 13 binden fazla yeni market açılması bekleniyor. 
Yeni marketlerin büyük kısmını ise indirim-süpermarket konseptlerindeki firmalar oluşturacak. 2026 yılına kadar indirim marketlerinin sektördeki payının yüzde 80'e kadar çıkması öngörülüyor. Tahmin edilen bu büyüme rakamlarına göre geleneksel hale gelen bakkalların çoğunun kapanması söz konusu. Öte yandan discount marketlerle rekabet içerisinde olan yereller de aynı durumdan muzdarip.  

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 16:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Amacınız geliştirmek değil engellemek. Bırakın insanlar bütçesine göre uygun ürün alsın. Ama sizin umrunuzda mı? Sizin amacınız halkın refafı değil, cebinize girecek paranın derdindesiniz. O marketlerden biri sizin veya yandaşınızın olsaydı engelleyecek miydiniz yine de?

Volkan coşkun
Volkan coşkun - 2 yıl Önce

Kapanıyorsa kapansın marketler kardeşim.. 2 tlye alacağım şeyi marketin kazığıyla 5 tlye neden aliyim! Babamın dükkanlarımı sanki. Onlarda gitsin o marketlerde eleman olarak çalışıp ekmeğini kazansın isterse. Bakkallar ayakta kalacak diye ben niye zarar ediyim a.q.

Aydemir kūçůk
Aydemir kūçůk - 2 yıl Önce

Uyduruk malları sağlıksız kontrolsuz gariban millete ucuz diye kakalıyorlar.

Ugur kocaman
Ugur kocaman - 2 yıl Önce

Öncelikle bu marketler meyve/sebze satmamalı ve yerel market ve manavlara bırakılmalı bu iş, tabi fiyat politikasını makul seviyelerde tutmak kaydı ile. Halk en azından kaliteli meyve ve sebzeye rahatça ulaşabilmeli

Ramazan
Ramazan - 2 yıl Önce

Çok yerinde karar buyumeleri engellenmesi hatta sayıları %10 dusurulmelidir. Adaletsiz bir pazarlama nedendir.küçük bakkallarin yok olmasına sebep olmuslardir.200 metre de aynı market bulunmaktadir.

Hüseyin SELLÜM
Hüseyin SELLÜM - 2 yıl Önce

Malesef Küçük Esnaf bitti Adamlar doyumsuz köylere bile 101.Bim açıyorlar.

Uzman
Uzman - 2 yıl Önce

Vatandaşa ucuz hiçbirşey vermeyecekler yazık...

Dek
Dek - 2 yıl Önce

Aynen ayakkabı sektörünü de bitirdiler özellikle ayakkabı satmalarına yasak getirilsin


SIRADAKİ HABER