Emekliler dikkat! Maaşınıza el konulabilir

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, kredi çeken emekliler için maaşlarına el konulmaması için uyarılarda bulundu

Emekliler dikkat! Maaşınıza el konulabilir

TÜDEF Başkanı Aziz Koçal, koronavirüs nedeniyle birçok insanın ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını ve bu durumda krediye başvurduğunu ifade etti. Kredi almaya tavsiye etmediklerini ifade eden Koçal, özellikle emeklilerin kredi başvurusu onaylanıp sözleşme aşamasında bankaların kendilerine sunduğu evrakları incelemeleri, maaşla ilgili bankaya muvafakat vermemeleri gerektiğini vurguladı.

Sözleşmeler dikkatle okunmalı

Koçal, bankaların, kredi verdikleri esnada emeklilere imzalattığı evraklar arasında maaşlarla ilgili muvafakat yazısının bulunduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"Bilindiği üzere emekli maaşları SGK alacakları ve nafaka ödemesi dışında emeklinin muvafakatı olmadan haczedilemez. Emekli vatandaşlarımız farkında olmadan kredi taksitlerini ödeyemezse emekli maaşının alınması konusunda bankaya muvafakat veren yetkiyi imzalayabiliyor. Bankaların, tüketiciye gerekli açıklama yapmadan muvafakat imzalattıklarına dair yoğun şikayet alıyoruz. Bu konuda mağduriyet yaşayan emekli tüketicilerimiz bulunmaktadır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER