Emekli bayram ikramiyesinde yeni gelişme gündemi çalkaladı. Bayram ikramiyesine zam geleceği ileri sürüldü. Ak Parti hükümeti, 2018 yılında emekli vatandaşlara sürpriz yapmış, dini bayramlar öncesi bayram ikramiyesi ödemelerine start vermişti. Uygulama başladığı günden bu yana Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emekli vatandaşlara maaşa ek bayram ikramiyesi ödemesi sağlanıyor. Hükümet dini bayramlar yaklaşırken yeni bayram ikramiyesi miktarını duyuruyor. 2023 yılında genel seçimlerin de etkisi ile emekli vatandaşlara bir çok zam müjdesi verildi. Bu müjdelerden biri de bayram ikramiyesi oldu.

Geçtiğimiz yıl 1100 TL olan bayram ikramiyesi bu yıl Ramazan Bayramı öncesinde 2000 TL’ye yükseldi. Ancak seçimlerin 2. tura kalması sonrasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan emekliler için çok önemli yeni açıklamalar geliyor. Emekli zammı 2023 haberleri sonrası şimdi de müjde bayram ikramiyesi için oldu. Bayram ikramiyesi 6000 TL oluyor. Kurban Bayramı öncesi zamlı ödeme yapılacağı iddia edildi. SSK, BAĞ-KUR 4C ve EYT emeklisi fark etmeden tüm emeklilerin Kurban Bayramı öncesinde zamlı bayram ikramiyesi alacağı ileri sürüldü.

Üstelik zamlı Kurban Bayramı ikramiyesi için ödeme tarihleri de netleşti. Kurban Bayramı ikramiyesinin en geç 15 Haziran tarihinde emeklilerin hesaplarına yatması bekleniyor. Emeklilerin seçim öncesi gündemlerinden biri de emekli maaş zammı. Normal şartlarda emeklilere her 6 ayda bir enflasyon oranında zam uygulanıyor. Ancak bu yıl seçimlerin de olması nedeniyle zam erken gelebilir. Özellikle 28 Mayıs seçimleri öncesi emekliler AK Parti hükümetinden bir oran açıklamasını bekliyor. Kulislerde dolaşan iddialar da var. İddiaya göre en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükselecek. Bu maaş üzerinden diğer emeklilere de yüzde 45 zam yapılacak. En net açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Editör: İrem Nur Kaya