Uluslararası haber ajansları, Yunan hükümetinin Türklere vize kolaylığı konusunda önemli adımlar attığını ve müjdelerin Erdoğan'ın ziyareti sırasında duyurulacağını aktardı.Yunan hükümetinin Türklere vize kolaylığı konusunda önemli adımlar attığını duyuran uluslararası haber ajansları, müjdenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti sırasında duyurulacağını belirtti.

Son aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözleriyle tansiyonun yükseldiği ve Ege'nin iki tarafından gerilimin arttığı ilişkilerde bugün Erdoğan kalabalık bir bakan heyetiyle birlikte Atina'ya giderek ilişkilerde yeni bir dönemin temellerini atmak istiyor.

Devlet Bahçeli: 'İki devletin ön planda olduğu tiyatro sergilendi' Devlet Bahçeli: 'İki devletin ön planda olduğu tiyatro sergilendi'

Bu ziyaret öncesinde uluslararası haber ajansları da dikkat çekici yorumlarda bulundu. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, "Her iki ülke de yıllar süren gerilimin ardından ilişkilerde yeni bir sayfa çevirmeyi umut ediyor" yorumunda bulundu.

1990'larda iki ülkenin savaşın eşiğinde olduğu ve daha sonra Kıbrıs konusu, enerji kaynakları ve Ege Denizi'ndeki gerilim ile birlikte mülteci krizi gibi konularda anlaşmazlıklar yaşandığını aktaran ajans, Şubat ayında yaşanan depremlerden sonra ve seçim süreçlerinin atlatılmasıyla birlikte tansiyonun düştüğünü hatırlattı.

Reuters'a konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi ise "Pozitif bir gündeme ağırlık vererek bunun her iki tarafa da katkı sağlayacağını göstermek istiyoruz" dedi. Haberde, "Hükümet yetkililerine göre toplantılardan ortak bir deklarasyon ve ekonomi, sağlık, eğitim, tarım, göç ve turizm gibi sektörlerde anlaşmalar çıkacak. Yetkililer, Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nden Türk vatandaşlarının Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için yedi günlük turist vizesine yeniden başvurabilmeleri için izin aldığını ve bunun iyi niyetin bir kanıtı olarak ziyaret sırasında duyurulmasının beklendiğini söyledi" ifadesinde bulundu.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press ise, "Erdoğan neden Atina'ya geliyor" başlığıyla hazırladığı dosyada, "Gündemde ekonomi, ikili ilişkiler ve göç var. Yunanistan ile ilişkilerin düzelmesi Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gerilen ilişkilerini yumuşatmasına yardımcı olacaktır" ifadeleriyle ziyareti duyurdu. Haberde, "Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin sadece birkaç saat sürmesi ve programının sıkışık olması bekleniyor. Yunan yetkililer ise daha şimdiden işbirliğinin geliştiğine dair işaretler görmeye başladı. Mitsotakis kabinesinin on üyesi ikili görüşmelere katılacak ve bunların çoğu Türk mevkidaşlarıyla deklarasyon ve işbirliği anlaşmaları imzalamakla görevli" ifadesi yer aldı.
 

Editör: Nehir Durdağı