İki Arap ülkesinin, operasyon öncesi İsrail'e yardıma koştuğu ortaya çıktı! İki Arap ülkesinin, operasyon öncesi İsrail'e yardıma koştuğu ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs'ta ABD'ye resmi bir ziyaret yapacak. ABD Başkanı Joe Biden Erdoğan'ı Washington’da ağırlayacak.

İngiliz haber ajansı Reuters'a göre; Biden, görüşmedre Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesinde Türk şirketlerin oynadığı rol konusunda ABD'nin rahatsızlığını vurgulayacak.

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili, "ABD federal daireleri, Türkiye'nin yaptırımları uygulaması konusunda ikna olmuş değil. Görmezden geldikleri şeyler var. Şirketlere ‘proaktif’ olarak gitmeleri ve onlara yaptırım uygulanmasına neden olacak kişilerle iş yapmayı bırakmalarını söylemeleri gerekiyor" dedi.

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili de, Erdoğan'ın yapacağı ziyaret için, "İkili ilişkilerde oluşan bir fırsat penceresi kapsamında gerçekleşecek. Ziyaretin aynı zamanda farklı alanlardaki iş birliğinin derinleştirilmesine ve terörle mücadele dahil müttefiklik ruhunun pekiştirilmesine vesile olmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Gürel Yurttaş